Вч. А тепер ми усі з вами покличемо весну , щоб вона швидше прийшла ми виконаємо веснянку . А яку веснянку ми вивчали на минулому уроці ?
Уч. Відповіді.
Вч. Так «Ягілочку», давайте ми її пригадаємо і виконаємо усі разом .
Виконання веснянки .
V . Підсумок роботи .
Вч. Сьогодні ми дізналися, як потрібно закликати весну, виконали українську народну пісню «Ягілочка» Якова Степового та прослухали Хор „А вже весна” з опери „Зима і весна” Миколи Лисенка.
УРОК 9 .
ТЕМА :Розвиток музики ( узагальнення )
МЕТА УРОКУ :
Навчальна :вчитиучнів уважно слухати музичні тво-
ри вміти характеризувати їх ;
- Біографії вивчених композиторів ;
- способи розвитку музики : виконавські , динамічні ,
жанрові, мелодичні , темпові , темброві
- виконання пісень різного змісту і характеру.
- закріплювати набуті знання і вміння учнів.
Виховна :- виховувати любов до класичної му –
зики, рдного народу ;
- виховувати здатність співпереживати зміст ро- зучених пісень та почутих музичних творів .
Розвиваюча :- розвивати музичні здібності учнів
їх творчі задатки ;
- розвивати співацькі навики ;
- розвивати слух, ритм.
Обладнання :Інструменти, магнітофон, диск із запи –
сом твору, папки із теорією , портрет компози-
тора, наочні матеріали.
Методи і прийоми: словесні ( розповідь, бесіда), наоч-
ні ( використання папок портрету композитора
де монстраційний матеріал малюнок ) власний показ вчителя аналіз музичного твору, метод порівняння, спів групами та індивідуально .
ХІД УРОКУ :
I . Організація учнів до уроку.
Музичне вітання :
Добрий день вам дітки
Я вітаю вас.
Добрий день.
Вступне слово вчителя :
Вч. Музика не може існувати без розвитку. Вона постійно змінюється, рухається. Це відбувається навіть тоді, коли вона прагне зобразити спокій і нерухомість. Прийоми розвитку музики можуть бути різними.
Прослухайте уривки музичних творів і визначте назву твору, його автора, а також прийоми розвитку музики.
Музична вікторина. Завдання 1
Назва твору: Симфонічна казка «Петрик і Вовк» (Сцена Петрика і Пташки)
Автор: С. Прокоф’єв
Прийом розвитку музики: тембровий
Музична вікторина. Завдання 2
Назва твору: «Чому ведмідь взимку спить»
Автори: О. Коваленков, Л. Кніппер
Прийоми розвитку музики: виконавський, темповий, динамічний
Музична вікторина. Завдання 3
Назва твору: «Ранок»
Автор: Е. Гріг
Прийоми розвитку музики: тембровий, динамічний
Музична вікторина. Завдання 4.
Назва твору: «Навесні»
Автор: Е. Гріг
Прийоми розвитку музики: динамічний, темповий
Музична вікторина. Завдання 5.
Назва твору: «Грицю, Грицю, до роботи»
Автор: український народ
Прийоми розвитку музики: темповий, динамічний, виконавський
Музична вікторина. Завдання 6.
Назва твору: «В печері гірського короля»
Автор: Е. Гріг
Прийоми розвитку музики: динамічний, жанровий, темповий, тембровий, інтонаційно-мелодичний
Музична вікторина. Завдання 7.
Назва твору: Прелюдія № 7
Автор: Ф. Шопен
Прийом розвитку музики: інтонаційно-мелодичний
Музична вікторина. Завдання 8.
Назва твору: Вальс
Автор: Ф. Шуберт
Прийом розвитку музики: ладогармонійний
V . Підсумки уроку
Сьогодні ми провели музичну вікторину, узагальнили знання з теми „Розвиток музики”, пригадали прийоми розвитку музики.
УРОК 10.
ТЕМА :Будова ( форми) музики .
МЕТА УРОКУ :
Навчальна :вчитиучнів уважно слухати музичні тво-
ри вміти характеризувати їх ;
- Біографії Е. Гріга ;
- Куплетна форма . Найважливіші принципи будови музики : повторне і контраст;
- виконання пісень різного змісту і характеру.
- закріплювати набуті знання і вміння учнів.
Виховна :- виховувати любов до класичної му –
зики, рдного народу ;
- виховувати здатність співпереживати зміст ро- зучених пісень та почутих музичних творів .
Розвиваюча :- розвивати музичні здібності учнів
їх творчі задатки ;
- розвивати співацькі навики ;
- розвивати слух, ритм.
Обладнання :Інструменти, магнітофон, диск із запи –
сом твору, папки із теорією , портрет компози-
тора, наочні матеріали.
Методи і прийоми: словесні ( розповідь, бесіда), наоч-
ні ( використання папок портрету композитора
де монстраційний матеріал малюнок ) власний показ вчителя аналіз музичного твору, метод порівняння, спів групами та індивідуально .
ХІД УРОКУ :
I . Організація учнів до уроку.
Музичне вітання :
Добрий день вам дітки
Я вітаю вас.
Добрий день.
Вступне слово вчителя :
Вч. У музиці, як і в розмовній мові, є розділові знаки. Вони поділяють музику на фрази. Саме це складає структуру мелодії.
Аналіз поділу музичних творів на фрази
Вч .Прослухаймо перший куплет пісні Аркадія Філіпенка «Веселий музикант». У ньому відчуваються дві фрази.
Ось на скрипочці я граю: ті – лі – лі, ті – лі – лі!
На лужку зайці у танці, ті – лі – лі та ті – лі – лі!
Вч .Поміркуйте, скільки фраз міститься в першому куплеті української народної пісні «Галя по садочку ходила»
Галя по садочку ходила,
Хусточку біленьку згубила,
Ходить по садочку, блукає,
Хусточку біленьку шукає.
Уч. Відповіді.
Вч . У першому куплеті української народної пісні «Галя по садочку ходила» міститься 4 фрази.
Відчуття і розуміння розділових знаків у музиці є важливою умовою її осмисленого і виразного виконання. Мелодія складається з певної кількості фраз. Так само музичний твір може складається з кількох частин, залежно від зміни настроїв чи характерів. Ми вже знаємо, що існують пісні без приспівів. Вони побудовані на одному музичному матеріалі й не містять контрастних частин. Їх відносять до одночастинних. Пісні без приспівів відносять до одночастинних творів. Одночастинною є українська народна пісня «Гей, там, на горі, Січ іде».
Прослухайте її та переконайтеся в цьому. Пригадайте зміст, мелодію та характер виконання і проспівайте цю пісню із супроводом.
Демонстрація української народної пісні „Гей, там, на горі, Січ іде” Виконання пісні «Гей, там, на горі, Січ іде»
Вч . Сьогодні ми продовжимо знайомство з творчістю видатного норвезького композитора Едварда Гріга, автора п’єс «Навесні», «Весільний день у Трольхаугені», «Ранок» та «В печері гірського короля». Сьогодні прозвучить його «Пісня Сольвейг».
Сольвейг – це дівчина, яка багато років, сумуючи, чекає свого коханого. Прослухайте першу частину цього твору і визначте, скільки настроїв головної героїні вона передає.