Мета: розвивати логіку та мислення; формувати знання про етичні норми; розвивати інтонаційну виразність мови; вчити дітей відчувати, розуміти і співставляти характер музики з образами тварин; розвивати пантомімічні та імітаційні навички; спонукати дітей до активної участі в театралізованих іграх.
Хід заняття
В гості до дітей прийшов Дідусь – Лісовичок (вихователь).
Лісовичок:
– Добрі слова я не лінуюсь повторювати цілий день.
Тільки вийду я із дому, кажу знайомим: «Добрий день».
Я вітаю вас, діти, добрий день.
А які добрі слова знаєте ви?
(Відповіді дітей).
– Молодці! Я Дідусь – Лісовичок, прийшов до вас із лісу і приніс у мішку лісову загадку.
(Дістає листівку і читає).
Весною веселить,
влітку холодить,
восени вмирає,
весною оживає.
(Ліс)
Діти, а для кого ліс – це дім?(Відповіді дітей).
Дідусь – Лісовичок закликає дітей підійти до нього і пропонує промовити фразу «Наша Оля в лісі зустрілася із лисом» з різними інтонаціями: захоплено, злякано, обережно (пошепки), щоб не злякати, стверджено, із запитом.
Гра «Чарівне перетворення»
– Діти, в моєму мішку є чарівна паличка. Варто мені нею змахнути, і ви перетворитесь в моїх друзів – лісових мешканців, а я буду вгадувати.
1, 2, 3, 4, 5 - зараз спробую вгадать.
Педагог заздалегідь добирає музику для кожної тварини і дає дітям де – який час прослухати її, щоб рухи тварини відповідали характеру музики. Педагог допомагає дітям запитаннями.
Під музику діти імітують рухи тварин. Дідусь – Лісовичок заохочує дітей і відгадує.
Лісовичок:
– У нашому лісі є чудовий оркестр.
Хтось грає на баяні,
Зайчик наш – на барабані.
А ведмедик на трубі
Грати поспіша тобі.
Якщо будеш допомагати –
Почнемо всі разом грати.
Гра «Уявіть собі»
Уявіть собі, що у вас в руках музичні інструменти. Ви – оркестр, а я – диригент. Я змахну паличкою, і оркестр «заграє».
Вмикається народна інструментальна музика, діти імітують гру на музичних інструментах.
Лісовичок:
Час настав мені прощатись і всього найкращого вам побажати.
Ніколи не забувайте про чарівні слова. До побачення.
Читання казки «Рукавичка» в ролях, робота над характерами.
Конспект заняття № 14
Тема: Світ навколо тебе
Мета: розвивати фантазію, образне мислення, акторські здібності (вміння діяти в запропонованих обставинах), інтонаційну виразність і пластику; формувати активну позицію (бажання брати на себе ролі).
Хід заняття
Педагог:
Учись любити все навколо себе:
Траву і квіти, кущик, деревце.
Жучка і пташку, і блакитне небо,
І синьооке чисте джерельце.
Усе прийшло на білий світ, щоб жити,
Щоб дарувати радість і красу.
Учися дивуватись і любити
Чистеньку, мов перлин очка росу.
Поглянь на світ – це дивовижна казка!
А квіти – це, мабуть, душа землі.
У кожній з них струмить любов і ласка,
Вони, неначе діточки малі.
Яка земля! Чарівна, пречудова!
Вона нам мати. Ми – її дитя!
Летить на землю весняна обнова,
Бурлить, вирує на землі життя!
Н. Красоткіна
– Діти, про що розповідає вірш, який я вам прочитала? (відповіді дітей). А що таке природа? (трава, квіти, тварини, небо, ліс...)
– Уявіть собі, що ви маленьке зернятко будь-якої рослини.
Діти довільно розходяться по залу. Керівник змахує рукою (сіє зерна), діти присідають і стискаються в «зернинку».
Вправа «Зернятко»
Вправа проводиться під музичний супровід.
(За вибором музичного керівника).
Педагог: Лежать зернятка в землі, їм тепло, зручно. Пройшов дощик, пригріло сонечко. Насіння почало набрякати, оболонки зерняток луснули і з’явились перші пагінці. Вони пробили землю і потягнулися до сонечка.
Діти помалу встають, погойдуючись, витягуючи руки вгорі.
На стебелинках з’явилися перші листочки. І ось загойдалися молоді деревця, квіти, травичка...
Що ж виросло в нашому лісі?
Керівник запитує кожну дитину, якою рослиною вона була.
Вправа повторюється 2 – 3 рази.
Робота над музично-театралізованою грою «Аліса в країні казок».
Міні – сценка «Тетянка і м’ячик»
Тетянка сердиться на м’яч:
- Знову ти пустився вскач!
Знову вирвався із рук,
Ну хіба ж ти добрий друг?
Дує щічки круглий м’яч:
Сам образився, хоч плач:
Буду я з тобою дружити
Ти ж навчись мене ловити!
Діти діляться на пари і розігрують сценку по ролях. Кожній парі можуть дати завдання, наприклад, Тетянка промовляє слова дуже сердито або з жалем, а м’ячик з образою чи сердиться.
Діти з педагогом стають в коло.
- Ось м’яч. Подивіться, «я тримаю його в руках».
(Педагог «передає м’яч» дитині, що стоїть поруч).
– Тримай м’яч, не упусти. Розкажи, який він? (Великий, круглий, м’який). Передавай його далі.
– Ой, наш м’ячик раптом перетворився в повітряну кульку. Яка кулька в твоїх руках? Кулька прагне полетіти в небо, тримай міцніше за ниточку. Передавай її далі.
Уявні предмети передаються по колу, перетворившись в тарілку з гарячим супом, їжака, сніжку, маленьке кошеня, жменьку піску, жменьку води, тощо. Гра продовжується до тих пір, доки дітям цікаво. Правила гри можна змінювати. Запропонувати дітям самостійно називати перетворені предмети.
Гра «Уявіть собі»
Педагог:
– Сонце потрібно всім! Квітам, метеликам, мурахам, жабенятам. А кому ще потрібне сонечко? (Діти перераховують). Зараз ви вигадаєте, в кого ви перетворились і під музику зобразите того чи те, що загадали, а я спробую відгадати.
Вмикається музика, діти імітують рухи загаданого персонажу. Це можуть бути квіти, комахи, тварини, птахи, тощо. Муз. керівник вгадує, уточнює.
– Сонечко заховалось за хмарку і пішов дощик. Скоріше під парасольку. Парасолька схожа на великий гриб. А де ж ростуть гриби? (В лісі). тож давайте перенесемося до лісу і пригадаємо, що ж відбувалося з казковими героями в лісі, коли вони знайшли рукавичку.
Спробувати інсценізувати казку «Рукавичка» від початку до кінця.