Дитина промовляє фразу, яка має визначене емоційне забарвлення: прояв радості. Інші діти, використовуючи сказане в якості основи, придумують історію в заданому настрої.
– А зараз я пропоную стати в хоровод і всім разом порадіти хорошій пісні.
Виконується знайома дітям мажорна пісня.
Конспект заняття № 2
Тема: Горе
Мета: познайомити дітей з емоцією горя; продовжувати вчити розрізняти емоції за схематичними зображеннями; вчити дітей передавати емоційний стан горя, використовуючи різні виразні засоби.
Хід заняття
Педагог:
На минулому занятті ми гостювали в будиночку Веселунчика. А сьогодні ми завітаємо до його братика. Послухайте, яка музика лине з цього будиночку:
Слухання твору «Хвороба ляльки» П.І. Чайковського.
– Який характер музики?
– Що ви відчували під час слухання музики?
– Що хочеться робити під таку музику?
А ось і гном. Звуть його Сумненький. Схожий він на свого братика? Чому? (Відповіді дітей). Знайдіть піктограму, схожу на Сумненького. (Розглянути її, звернути увагу на брови, очі, рот).
Я знаю, що Сумненький дуже любить читати казки.
Пригадати зміст казок: «Заяча хатка», «Вовк і семеро козенят».
– Коли герої цих казок переживають горе?
– Як вони подолали горе?
Гном запитує:
– А коли ще люди сумують?
Відповіді дітей.
Драматизація ситуації «Зникла собака»
Одна дитина виконує роль господаря собаки, а інші заспокоюють його, кожний по – своєму. Після драматизації запитати у дитини, яка виконувала роль господаря:
– Що ти відчув, коли тебе заспокоювали?
– Хто найкраще тебе заспокоїв?
– Діти, а яким кольором ви б намалювали горе? Чому?
Діти малюють.
Вправа на розвиток уяви «Нам сумно»
Дітям пропонується уявити будь-що: наприклад, що у повітрі розлили смуток, але вони самі вільні від нього. Вони можуть вести себе в цій кімнаті як захочуть: пересуватися в ній, говорити, сидіти, але при цьому намагатися бути в гармонії з уявною атмосферою.
І коли діти почнуть рухатись, всередині почнеться ніби нове життя і вони скажуть: «Нам сумно».
Створивши навколо себе уявну атмосферу і перебуваючи з нею в уявній гармонії, вони відчують, що і діяти можуть в злагоді з нею.
Вправа на розвиток мислення «Товариш захворів»
Педагог пропонує дітям розіграти сценку наступного змісту: їх товариш важко захворів. Діти приходять провідати захворілого, приносять йому квіти, фрукти, питають про здоров’я, виказують знаки уваги: поправляють подушку, витирають піт з чола, пропонують випити ліки тощо.
Поступово відвідувачі розуміють, що їх товариш важко хворий, і їх радісний настрій від зустрічі з другом зникає. На зміну пожвавленню приходить відчуття тривоги, хвилювання, стурбованості.
Діти, попередньо домовившись про те, хто яку роль буде виконувати і які дії чинити, розігрують сценку, вслуховуючись в музику, що супроводжуєїх імпровізацію. Їм варто відчути перехід від радості до суму.
Мета: познайомити дітей з емоцією гніву; вправлятися в розрізненні емоцій за схематичними зображеннями; виховувати в дітей емпатію; вчити дітей передавати емоційний стан гніву використовуючи різні виразні засоби.
Хід заняття
У будиночку чути шум, тупотіння ногами, бурчання.
– Що це за шум? (З’являється сердитий гном).
– Ой, та це ж Буркунчик. Знову він сердиться. Чому це ти, Буркунчику, сердишся цього разу? (Не любить неохайних дітей, таких як у творі К.І.Чуковського «Мийдодір»).
Читання уривків з твору, де автор описує гнів Умивальника і Крокодила.
– Чому розсердився Умивальник і Крокодил?
– Як описав автор гнів Умивальника? Крокодила?
Розглянути ілюстрації до твору «Мийдодір». Дітям пропонується розповісти, як художник передав гнів героїв.
Розглядання піктограми гніву.
Пригадати казку «Три ведмеді» Л.М.Толстого.
Драматизація уривку з казки. Діти розігрують епізод, де описується, як сердяться ведмеді, дізнавшись про те, хто користувався їх речами. Звернути увагу дітей на те, як по – різному виражають гнів ведмідь, ведмедиця і ведмежатко.
Розповіді дітей про ситуації, коли вони сердилися, гнівалися, злилися.
Вправа «Дзеркало»
Дітям пропонується зобразити перед дзеркалом свій гнів.
Малювання гніву.
Запропонувати дітям кольоровою плямою зобразити свій гнів. Розглянути з дітьми малюнки. Звернути увагу на кольорове відображення гніву, відмітити схожість і відмінність в зображеннях гніву.
Вправа на розвиток мислення«Буває ж таке!»
Дітям пропонується розіграти казку «Троє поросят», змінивши характери персонажів на протилежні. В новій казці вовк стає слабким, кволим, немічним, а поросята – сміливими, рішучими, енергійними.
В залежності від зміни характерів змінюються казки і взаємовідносини героїв. (Дітям дозволяється вільне імпровізування у розігруванні нового сюжету. З допомогою музичного керівника пропонується скласти невеличкі пісенні імпровізації для змінених героїв казки).
Прощання з гномиком.
Конспект заняття № 4
Тема: Страх
Мета: познайомити дітей з емоцією страху; вправлятися в розрізненні емоцій за схематичними зображеннями; виховувати в дітей емпатію; вчити дітей передавати емоційний стан страху використовуючи різні виразні засоби.
Хід заняття
Педагог: Сьогодні ми завітаємо до наступного гнома. Щось у цього гномика дуже тихо в будиночку. Давайте прислухаємося. (Тихо). Давайте погукаємо. (Тихо). Що ж це таке? Може, його немає вдома? Давайте пошукаємо. (Знаходять). Ось він! Боюнчику, чому це ти не відзивався? (Злякався).
Обговорення з дітьми приказки: «У страху очі великі».
Відмітити прямий і прихований зміст приказки.
– Лякалися ви коли-небудь так, що причина страху вам здавалась значно страшнішою, ніж була насправді? (Відповіді дітей).
– Саме про такий страх йдеться в оповіданні М.Носова «Живий капелюх». Читання оповідання.
– Чому страх виявився сильнішим за дітей?
Читання уривків з казки С.Михалкова «Троє поросят» (епізоди, в яких описується, як поросята тікають від вовка і трясуться від страху).
– Чому Наф-Наф не боявся страшного вовка?
Завдання дітям: «Намалюйте свій страх».
Діти розповідають про те, що намалювали, а потім розривають малюнки на дрібнесенькі шматочки.
– Щоб страх не був більшим за тебе, треба на мить зупинитись, заспокоїтися і поміркувати. Адже сміливий не той, хто нічого не боїться, а той, хто може перемогти свій страх. Колись у давнину діти підбадьорювали себе примовкою. «Козакові до лиця примовочка оця: «Хоч що там побачу, – не боюся, не плачу».
Хай і наш Боюнчик запам’ятає цю примовку і більше нічого не боїться.
Прощання.
Конспект заняття № 5
Тема: Здивування
Мета: познайомити дітей з емоцією здивування; вчити розрізняти емоції за схематичним зображенням; вчити дітей передавати емоційний стан здивування, використовуючи різні виразні засоби.
Хід заняття
Познайомтеся ще з одним гномиком. Його звуть Дивунчик. Він весь час всьому дивується, і казочки любить читати про різні чудеса.
(Пригадати з дітьми казки, де зустрічаються різні чудеса: «Летючий корабель», «Івасик – Телесик», «Царівна жаба», «Яйце-райце» та інші).
– Про які чудеса тут розповідається?
– Чому всі ці чудеса дивують і притягують людей?
Вправа «Дзеркало»
Гном пропонує дітям подивитися в дзеркало, уявити собі, що там відобразилося щось казкове, і здивуватися. Звернути увагу дітей на те, що кожна людина дивується по – своєму, але, не дивлячись на різницю, у вираженні подиву завжди є щось схоже.
– Що спільного в тому, як ви зображували здивування?
Відповіді дітей.
Розглянути піктограму здивування.
Гра «Фантазії»
Гном пропонує дітям продовжити початок незвичайних пригод.
– До нас прийшов слон...
– Ми прокинулись на іншій планеті...
– Враз зникли всі дорослі...
– Чарівник вночі змінив усі вивіски на магазинах...