Помощничек
Главная | Обратная связь


Археология
Архитектура
Астрономия
Аудит
Биология
Ботаника
Бухгалтерский учёт
Войное дело
Генетика
География
Геология
Дизайн
Искусство
История
Кино
Кулинария
Культура
Литература
Математика
Медицина
Металлургия
Мифология
Музыка
Психология
Религия
Спорт
Строительство
Техника
Транспорт
Туризм
Усадьба
Физика
Фотография
Химия
Экология
Электричество
Электроника
Энергетика

Гра «Хто більше слів придумає» (передавання м’яка один одному придумуючи слова із звуком р).



Гра «знайди зайве слово» (розгляд малюнків із зображенням квітів. Знаходження зайвої квітки у слові якої не має звука р).

Вивчення скоромовки «На лізі»

Ромашки рвати ми ходили.

Над річкою в густій траві.

І раптом равлика зустріли

Із ріжками на голові.

Підсумок заняття

 

 

Білет №14.

№1. Для виявлення неправильної звуковимова логопед використовує різноманітні методи і прийоми: спостереження, досліди, бесіда з дітьми та батьками, розповідь, художнє слово, ігри, вправи, заняття, ігрові прийоми та багато інших.

Результати обстеження вихователь записує у мовленнєвій картці:

1. Дата обстеження

2. Прізвище дитини, вік дитини.

3. Будова артикуляційного апарату (губи (нормальні, товсті), зуби (рідкі, зайві, нормальні), прикус (нормальний, надто висунута вперед), язик, піднебіння, видиз)

4. Обстеження вимови звуків: свистячі (с, з, ц), шиплячих (ш, ж, ч), сонорних (р, л), дзвінких (б, д, г), глухих (п, т,к)

Примітки: с – спотворення звука

н/с – нестійке вимовляння звука

- Відсітність звука

+ правильна вимова звука

При заміні записується звук – замінник (с-ш, з-ж)

 

№2.Одним з головних завдань мовленнєвого розвитку дитини-дошкільника є словникова робота. Формування дитячого словника – це тривалий, складний процес кількісного накопичення слів. У динаміці лексичного розвитку дітей дошкільного віку виокремлюють два аспекти: перший – кількісна зміна лексичного запасу; другий – оволодіння значенням слова, тобто якісний розвиток словника Кількісто словник дошкільника змінюється швидкими темпами. Дошкільне дитинство – єдиний період у житті людини, що характеризується такими змінами щодо лексичного складу. Водночас розвиток словника залежить від багатьох зовнішніх і внутрішніх чинників. Однак важливим є не кількісне накопичення слів, а його якісний розвиток, адже усвідомлення дитиною значення слів позначається на загальному рівні розвитку. Збагачення лексичного запасу відбувається в процесі активного пізнання навколишнього світу. Розвиток словника проводиться як в повсякденному житті та і на спеціальних заняттях. Розвито словника дитини здійснюється поступово за допомого різних методів і прийомів. Словник дитини також збагачується за рахунок придуманих ними слів, якими користуються недовго. Цілеспрямована робота з розвитку словника здебільшого зумовлює дитячі слова на загальноприйнятті.

У дошкільному віці триває формування граматичної будови рідної мови. На думку О. Гвоздєва на дошкільний вік припадає третій період засвоєння граматичної будови мови. К. Чуковський зазначає, що в період з 2 до 5 років дитина має надзвичайне чуття і що саме воно і підсилена на цьому грунті інтенсивна розумова робота над мовою закладають підвалини для інтенсивного засвоєння граматичних форм. Водночас він цілком справедливо відзначає активний характер процесу засвоєння, виступаючи проти теорії механічного і пасивного засвоєння. На підставі вивчення граматичної будови мови Гвоздев називає дошкільний вік періодом засвоєння морфологічної системи мови. Саме в цей період засвоюються всі одиничні форми. Наприкінці дошкільного віку дитина вже настільки оволодіває всією складною системою граматики. Завдяки цьому дитина отримує знаряддя для кращого спілкування і мислення.

Отже, наприкінці дошкільного віку завершується формування граматичної будови мови.

 

 

№3. «На будівництві» фрагмент заняття.

Мета: проводити ігрові вправи із звуком ц, вдосконалювати звуковому дітей. Розвивати увагу, мислення та пізнавальні інтереси.

Хід заняття.

Читання оповідання «На будівництві»

У центрі міста триває будівництво. Тут споруджують новий цирк. Великі вантажівки привозять будівельну цеглу, а цементовози підвозять цемент. Стіни цирку вже майже зведені. Видно, що нова споруда цирку буде гарною, як справжній палац. Незабаром веселі і спритні циркові артисти будуть радувати глядачів своїми виступами. Діти з нетерпінням чикають виступу циркачів.

Питання по змісту розповіді. Переказування твору.

Вихователь промовляє слова цирк, ценрт, цегла, цемент, циркачі. Діти повторюють. Який спільний звук у всіх словах.

Розучування вірша напам’ять.

Цирк

А цирк який цікавий

В нім цілий день вистави

Танцюють в цирку циркачі

Гірські цапи-бородачі.

Т.Коломієць

Фізкультхвилинка

По арені скаче коник,

У коня сідло червоне

Кінь біжить, немов летить

Цок-цок-цок! Чуть із під копит. (діти імітують рухи коня та промовляють цок-цок.)

Розгляд сюжетної картинки «на будівництві».

 

Білет №15.

№1.Алалія одне з тяжких порушень мови при якому дитина позбавлена мовних засобів спілкування її мовлення без допомоги спеціалістів не розвивається.

Алалія – це (від гр.. а – заперечення; лалія – мова) відсутність мови або системний її недорозвиток внаслідок органічного ураження мовних зон кори головного мозку у внутрішньоутробному чи ранньому періоді розвитку дитини до мовного розвитку. Алалія може спостерігатися у дітей з нормальним фізіологічним слухом та артикуляційним апаратом , які мають достатні можливості для інтелектуального розвитку. Відсутність мови різко обмежує повноцінний розвиток і спілкування дитини. Це призводить до відставання в розумовому розвитку. Дітей алаліків часто плутають з олігофренами. Але алаліки по мірі відновлення мови і під впливом спеціального навчання доганяють у мовному розвитку, а у дітей-олігофренів цього немає.

Причини які викликають дане порушення пов’язані з органічним ураженням ЦНС до них належать%

1.Запальні, травматичні ураження головного мозку (ускл. після краснухи, інцифаліту).

2.Крововиливи в мозок внаслідок швидких і тяжких пологів.

3.Порушення обміну речовин в період внутрішньоутробного розвитку, під час родового акту,, в період раннього розвитку.

4.Перенесений у важкій формі рахіт, порушення сну, складні захворювання дихальної системи.

В залежності від того де зосередилось вогнище ураження розрізняють моторну і сенсорну алалію.

Моторна алалія пов’язана з порушенням діяльності мовно-рухового аналізатора центру Брока. Таким дітям характерні здорові розлади НС у поєднані з грубим відставанням у мовному розвитку, все це веде до зниження мовної активності, не бажання говорити, а в подальшому відставання у психічному і розумовому розвитку. Часто і батьки поглиблюють прояви неврологічних розладів. Навички самостійного самообслуговування недостатні: вони погано одягаються, не вміють застібати ґудзики, зав’язувати шнурки. Порушена загальна моторика, незграбно рухаються, часто спотикаються, не можуть ритмічно рухатись під музику, погана рухливість артикуляційних органів. Для цих дітей характерний недорозвиток пам’яті, уваги, підвищена втомлюваність. Відстає експресивне мовлення. Великі трудноші у оволодінні активним словником, граматичною будови мови, звуковимова. Всі ці прояви спостерігаються на фоні відносно повноцінного розуміння мови.

При сенсорній алалії головним у структурі дефекту є сприймання і розуміння мови при повноцінному фізіологічному слухові. Це обумовлено пошкодженням мовно-слухового центру Верніке. Діти або зовсім не розуміють зверненої до них мови або розуміють дуже обмежено. Часто замість відповіді вони повторюють почуте. Слід бути уважними, що не віднести таких дітей до олігофренів. Випадки сенсорної алалії зустрічаються дуже рідко.

 

№2. Аномалії розвитку носової порожнини;

1. Аномалії розвитку зовнішнього носа: відсутність зовнішнього носа; середина розщілина носа(заглибина на верхівці носа); бокова розщілина носа (часткова або повна); боковий хобот носа (у внутрішньому куточку носа розміщується утворення у вигляді конуса, на кінці його отвір, з якого виділяються прозора рідина).

2. Атрезія хоан – зрощення хоан (вони звужені або закриті мембраною).

 




Поиск по сайту:

©2015-2020 studopedya.ru Все права принадлежат авторам размещенных материалов.