АКБ "Факторіал", орієнтуючись на офіційний курс НБУ, встановив такий курс долара США: купівля –- 7,9840 грн., продаж – 8,1105. Скільки гривень можна одержати за 405 доларів 80 центів? Скільки доларів можна купити за 12 тис. грн.?
Розв 'язання
Якщо 1 USD АКБ "Факторіал" купує за 7,9840 UАН, то за 405 доларів 80 центів клієнт отримає: 405,80 * 7,9840 = 3239 грн. 90 копійок.
Якщо 1 USD АКБ "Факторіал" продає за 8,1105 UАН, то за 12 тис. грн. можна купити: 12000/ 8,1105 = 1479 доларів 56 центи.
Відповідь: за 405 доларів 80 центів можна одержати 3239 грн. 90 копійок; за 12 тис. грн. можна купити 1479 доларів 56 центи.
Приклад 2
Яким буде курс євро до фунта стерлінгів, якщо виходити із їх середніх співвідношень з доларом США:
1 USD = 0,87 EUR; 1 USD = 0,68 GBR.
Розв 'язання
Для того, щоб виразити вартість 1 євро у фунтах стерлінгів, знаходимо вартість одного євро в доларах США, знаючи, що 1 USD = 0,87 EUR, то 1 EUR = 1/0,87 = 1,15 USD.
Далі через співвідношення USD до GBR знаходимо, що вартість 1 євро у фунтах стерлінгів, знаючи, що 1 EUR = 1,15 USD та 1 USD = 0,68 GBR: 1 EUR = 1,15 * 0,68 = 0,78 GBR.
Також крос-курс EUR до GBR через USD можна знайти шляхом ділення курсу долара у фунтах (1 USD = 0,68 GBR) на курс долара в євро (1 USD = 0,87 EUR), то 1 EUR = 0,68/0,87 = 0,78 GBR.
Скільки угорських форинтів дадуть за 520 грн, якщо за офіційним курсом валют: 160 HUF (угорські форинти) = 33,88 INR (індійські рупії); 1000 INR = 68,76 UAН.
Розв'язання
Через співвідношення INR / UAН знаходимо вартість 520 гривень у рупіях, знаючи, що 1000 INR = 68,76 UAН та 1 UAН = 1000/68,76 INR, то 520*1000 / 68,76 = 7562,53 INR.
Далі через співвідношення HUF / INR знаходимо вартість 7562,53 рупій у форинтах, знаючи, що 160 HUF = 33,88 INR та 1 INR = 160/33,88 HUF, то 7562,53 * 160 / 33,88 = 35714,42 HUF
Відповідь: за 520 грн. можна придбати 35714,42 угорських форинтів.
Приклад 4
Скільки євро можна купити за 12400 японських єн, якщо
1 USD = 120,25 JPY; 1 USD = 0,87 EUR?
Розв'язання
Знаходимо вартість 12400 JPY в USD: 12400/120,25 = 103,1 USD. Далі через співвідношення USD / EUR знаходимо вартість 103,1 долара в євро: 103,1 • 0,87 = 89,7 EUR.
Також це можна зробити із використанням крос-курсу. Знаходимо крос-курс JPY до EUR через USD шляхом ділення курсу долара в євро на курс долара в єнах:
1 JPY = 0,87/120,25 = 0,007235 EUR. Розраховуємо, скільки євро можна купити за 12400 японських єн:
12400 • 0,007235 = 89,71 EUR. Таким чином, за 12400 JPY можна отримати 89,71 EUR.
Відповідь: за 12400 японських єн можна купити 89,71 євро.
Приклад 5
За експортним контрактом торговельна фірма повинна отримати валютну виручку в розмірі 40000 GBR. У той же час вона повинна сплатити одному із своїх постачальників за імпортним контрактом 19000 USD, але російськими рублями (RUR). Який фінансовий результат фірми в гривнях після завершення розрахунків за цими контрактами, якщо:
Дохід фірми за експортним контактом, використовуючи крос-курс GBR до UAН через USD, виражаємо в гривнях, знаючи, що 1 USD = 5,05 UAН та 1 USD = 0,68 GBR:
1 GBR = 5,05/0,68 = 7,426 UAН;
40000 • 7,43 = 2947040 UAН.
Платіж у 19000 USD за імпортним контрактом виражаємо в рублях, використовуючи крос-курс USD до RUR через UAН, знаючи, що 1 RUR = 0,18 UAN та 1 USD = 5,05 UAН:
1 UAН = 1/0,18 = 5,55 RUR;
1 UAН = 1/5,05 = 0,198 USD;
1 USD = 5,55/0,198 = 28 RUR;
19000 • 28 = 532 000 RUR.
Оплату імпортного контракту в сумі 532 000 RUR також виражаємо в гривнях:
532000 * 0,18 = 95760 UAН.
Фінансовий результат фірми – різниця доходів та витрат:
2947040 - 95760 = 2851280 грн.
Відповідь: фінансовий результат фірми після завершення розрахунків становитеме 2851280 грн.
Приклад 6
Якщо ціна гривні в доларах США впала з 19,8 до 19,2 центів за одну гривню, то як зміниться ціна товару вітчизняного виробництва (в доларах США), що продається в Україні за 150 гривень?
Розв'язання.
До девальвації (зменшені курсу) гривні цей товар в доларах США коштував:
150 • 19,8 = 29 доларів 70 центів.
Після зниження ціни гривні відносно долара він коштуватиме:
150 • 19,2 = 28 доларів 80 центів.
Зміна ціни становитиме: 29,7 - 28,8 = 90 центів.
Таким чином, девальвація національної валюти спричиня зменшення вираженої в доларах ціни товарів, вироблених в Україні.
Відповідь: ціна товару в доларах зменшиться на 90 центів.
Приклад 7
Український імпортер повинен заплатити своєму постачальнику із Гонконгу 300 тис. гонконгських доларів (НКD). Український банк, який обслуговує імпортера, купить у нього гривні й зарахує на його рахунок долари США, а потім продасть долари США в Гонконзі за місцеву валюту (НКD) і заплатить ними постачальнику.
В цій угоді використовуються два курси:
1 USD = 4,500 UAH; 1 USD = 7,7595 HKD
Розв'язання
Отже, 4,500 грн. = 7,7595 НКD
Звідси крос –курс дорівнює: грн. = 7,7595/4,500 = 1,7243 НКD. Для платежу за цією угодою український імпортер зобов'язаний перевести в банк
300000/1,7243 = 173983,64 грн.
Відповідь: український імпортер зобов'язаний перевести в банк 173983,64 грн.
Приклад 8
Українська компанія поставила свій товар у Сінгапур на суму 1685 тис. сінгапурських доларів (CGD) і одночасно закупила партію товару в Англії, за яку повинна заплатити 200 тис. англійських фунтів (СВР). Знайти крос-курс та визначити, чи достатньо компанії сінгапурських доларів для оплати товару з Англії, якщо котирування валют таке:
USD/СGD — 5,1330 GВР/USD — 1,5477
Розв'язання:
1 GВР = 1,5477 USD
1 USD = 5,1330 СGD
1 GВР =1,5477 * 5,1330 СGD/
Крос – курс становитеме GВР = 7,9443 СGD.
Для оплати товару необхідно перевести в Англію 7,9443 * 200.000 = 1.5888 СGD
Від продажу товару в Сінгапурі частина суми ще залишиться: 1685 – 1588,86 = 96,14 СGD.
Приклад 9
Компанія має в складі своїх активів 360 тис. швейцарських франків (СНF), які їй необхідно конвертувати в англійські фунти. Визначити крос-курс та кількість фунтів стерлінгів, які одержить компанія, якщо на момент угоди курси валют такі: