Помощничек
Главная | Обратная связь


Археология
Архитектура
Астрономия
Аудит
Биология
Ботаника
Бухгалтерский учёт
Войное дело
Генетика
География
Геология
Дизайн
Искусство
История
Кино
Кулинария
Культура
Литература
Математика
Медицина
Металлургия
Мифология
Музыка
Психология
Религия
Спорт
Строительство
Техника
Транспорт
Туризм
Усадьба
Физика
Фотография
Химия
Экология
Электричество
Электроника
Энергетика

Тема. Гори. Карпатські гори



Мета.Ознайомити учнів з особливостями Карпатських гір.

Навчальні завдання:

5) Ознайомити учнів із географічним положенням українських гір;

6) Ознайомити з кліматом, характерним Карпатським горам;

7) ознайомити учнів з рослинним і тваринним світом, корисними копалинами Карпатських гір.

Розвиваючі завдання:

13) розвивати пізнавальну активність;

14) розвивати спостережливість;

15) розвивати увагу, пам'ять, мислення;

16) вміння аналізувати і робити висновки;

17) розвивати логічне мислення і пам’ять;

18) розвивати зв’язне мовлення.

Виховні завдання:

3) Виховувати любов до Батьківщини;

4) виховувати бережне ставлення до природи.

Тип уроку. Урок засвоєння нових, знань, умінь та навичок.

Обладнання.Фізична карта України, фотографії із зображенням Карпатських гір, ілюстрації рослин і тварин, телевізор, DVD), диск із показом презентації Українських Карпат, виставка карпатського одягу, сувенірів із Карпат, музичний центр, запис пісні "Голубой вагон", енциклопедії.

 

Хід уроку

Зміст етапів уроку Методи і прийоми навчання/обладнання
1. Організація класу. 1.5. Привітання. Доброго ранку, Україно моя. Доброго ранку рідна земля. Доброго ранку люди Землі. Доброго ранку всій дітворі. Всі готові до уроку? Діти, приберіть все зайве з парт, адже наш урок. потребує максимальної уваги. 1.6. Спостереження за погодою. Діти, а яка зараз пора року? (зима) А який зараз місяць? (лютий) А як змінилася погода взимку? (стало холодно, річки позамерзали, часто йде сніг, сонце не гріє) У зошитах для фенологічних спостережень запишіть температуру, хмарність, опади та напрямок вітру.     Бесіда.   Робота у зошитах для фенологічних спостережень.
2. Актуалізація опорних знань. 1. Перед нами фізична карта України. На ній назви численних міст, річок, височин. Все це –наш рідний край, що зветься Україною. Краса нашої батьківщини давала і дає натхнення поетам, композиторам, художникам, які оспівували її у своїх творах, полотнах. Куди б не поїхали ми, скрізь приваблює і зачаровує нас природа своєю неповторною красою. Багато захоплених відгуків заслужила природа одного із куточків нашої країни, куди ми з вами сьогодні відправляємось в якості дослідників і туристів. А куди саме помандруємо, вам допоможе дізнатися кросворд. 2. 1. Які гори впливають на погоду Південного берега Криму? (Кримські). 2. Ділянка земної поверхні, високо піднята над рівниною. (Гора). 3. Невеликі підвищення на рівнинах. (Горби). 4. Нижня частина гори. (Підніжжя). 5. Верхня частина гори. (Вершина). 6. Місця відпочинку, яких багато в Криму. (Курорти). 7. Великі заглибини з крутими схилами. (Яри). - Так куди буде наша подорож?   Робота з картою   Розгадування кросворду  
3. Повідомлення теми, мети і завдань уроку. - Сьогодні ми здійснимо подорож до Карпат. Карпатські гори, які знаходяться в Україні, називають Українськими Карпатами. Отже, ми побуваємо на найвищій вершині Карпатських гір, вивчимо рослинність Українських Карпат, дізнаємось про тваринний світ, а також про працю людей, їх відпочинок. Ви дізнаєтесь багато нового і цікавого, невідомого ще вам.   1) Розгляньте карту України. Знайдіть Карпатські гори. Визначіть, у якій частині України вони знаходяться. Покажіть їх на карті. Позначте їх місцезнаходження на своїх контурних картах. Яка найвища вершина? Назвіть її висоту. (гора Говерла, 2061м). 2) -Розгляньте схематичний малюнок гори, поданий у підручнику (с.131). -Давайте простежимо: як змінюється рослинність від її підніжжя до вершини? а) Вирішення проблемної ситуації. - Поміркуйте, чому так відбувається. Висловіть свою думку, чи змінюється тваринний світ від підніжжя до вершини? Чому? б) Читання статті у підручнику "Гори". - Ми можемо в цьому переконатися, прочитавши наукову статтю, що у вашому підручнику (с. 130-131). в) Висновок. Відповіді на запитання. -Як змінюється tповітря залежно від висоти? - Чому влітку біля підніжжя гір спекотно, а на високих вершинах лежить сніг? - Чому що вище піднімаєшся в гори, то рослинність стає біднішою?       Монолог вчителя   Виконання практичної роботи   Робота з пілручником    
4. Мотивація навчальної діяльності учнів. Слухайте мене уважно, правильно відповідайте на запитання, будьте активними на уроці, тому що кожний з вас отримає за урок оцінку.     Пояснення вчителя.  
5. Сприймання нового матеріалу та його усвідомлення. Назва Карпатських гір підходить від слов'янського "харбат", тобто "хребет". Українські Карпати - гори, середні за висотою. Утворені кількома гірськими хребтами. А між ними розкинулися мальовничі долини. Клімат Карпат теплий і вологий. Карпатські гори - це місце в Україні, де випадає найбільше опадів: дощів - навесні і влітку, снігу - взимку. Весною сніг довго лежить на вершинах гір, але з часом тане під променями сонця. Після дощів і танення снігу вода потоками збігає з гір у долини й часто спричиняє повені. З гір тече безліч струмків і річок. Карпати - місце в Україні, де найбільше річок. Серед них Дністер, Тиса, Прут, Черемош. Вони багатоводні й використовуються для водопостачання, виробництва електроенергії. Карпати - місце в Україні, де найбільше лісів. 20% всіх лісів зосереджено саме в Карпатах. Тому їх і називають "лісистими" і "зеленими". Характерна риса Карпат - м'якість. Плавні контури хребтів, м'які відтінки зелені гірських схилів, вкритих лісами майже до самих вершин і оповитих блакитним серпанком. Ми з вами говорили про те, що рослинність в горах змінюється від підніжжя до вершини. Тому біля підніжжя росте листяний ліс, в якому є дуби, граби, бук, липи, клени, ясени, вільха. Вище - мішаний ліс. В ньому вже з'являються і хвойні дерева: ялиці, ялини європейські (смереки). Тут можна зустріти кущі малини, ожини, шипшини, ліщини, багато лікарських рослин, грибів. Ще вище -ліс стає хвойним. У ньому ростуть смереки, ялиці, модрини. Хвойні ліси змінюються чагарниками, а за ними розкинулися гірські луки - полонини. Вони вкриті різними трав'янистими рослинами. Ми мандруєм, ми мандруєм, Україною крокуєм. Ось побачили Карпати: Як вершину нам дістати? Заглядаємо в озерця - Не торкнутися нам дна! Так ми довго, довго йшли, Поки на Говерлу не прийшли. Клімат тут холодний. Не кожна рослина може вижити. Але пристосувалися до її умов чорниця, брусниця, оситняк, осока, біловус. Фізкультхвилинка. Запис пісні "Голубий вагон ".   - А тепер ви попрацюєте в якості дослідників. Опрацюйте самостійно статтю "Тварини Карпат", зверніть увагу на назви тварин, що мешкають в Карпатах. Об'єднайтесь в групи, обговоріть отриману інформацію і дайте відповіді на запитання. Свою відповідь будете супроводжувати ілюстраціями із зображенням тварин. Оберіть секретаря, доповідача. (І група. Виписати і назвати звірів і птахів, що мешкають в Карпатах. II група. Виписати і назвати плазунів, земноводних риб, що мешкають на цій території. - Крім підручника, користуйтеся додатковою літературою.). Перевірка роботи груп. Продовження надавання необхідної інформації. - Подивіться ще раз на карту. Що не за позначки? (умовні знаки - корисні копалини). - Карпати багаті на корисні копалини. Що тут добувають? (Нафту, газ, озокерит, буре вугілля, кухонну сіль, мармур, ртуті,). Людина значно змінила природне середовище Карпат. Широко використовуються природні ресурси. Через Карпати проходять залізниці, автомагістралі, нафто і газопроводи, лініїелектропередач і зв'язку з зарубіжними країнами. Населення займається вівчарством, землеробством,скотарством, виноградарством, садівництвом, розвинута деревообробна промисловість. У будь-яку пору року Карпатські гори приваблюють туристів. В місцях виходу цілющих мінеральних вод створені санаторії, де щорічно оздоровлюються десятким тисяч людей. Іван Франко дуже любив гори. В 1884 році він особисто вів першу туристичну групу студентської молоді. Як співав Володимир Висоцький "лучше гор могут быть только горы, на которых еще не бывал». - Чому ж так сильно приваблюють туристів Карпати. Хочете дізнатися? Адже ми з вами теж можемо стати туристами. Сядьте рівно, будьте уважними, ми знову повертаємося в гори. - Діти, підніміть руки, кому сподобалось побачене і хто хоче побувати серед цієї краси. - Що ж приваблює туристів на вашу думку?       Розповідь учителя     Робота в групах.     Продовження розповіді учителя     Перегляд презентації    
6. Осмислення учнями знань 1.А зараз відкрийте підручники і прчитайтестаттю «Кримські гори» та розгляньте ілюстрації. 2.Діти, дайте відповіді на такі питання. · Із чим межують Кримські гори? (Із зоною степів та Чорним морем) · Чому Кримські гори називають вологим островом Криму? (Випа­дає багато снігу та дощів.) · Як називають луки на вершинах Кримських гір? · Які листяні дерева і кущі ростуть на схилах Кримських гір? 3.Відкрийте зошити з друкованою основою і виконайте такі завдання…   Робота з підручником   Відповіді на запитання    
7. Підсумки уроку. Отже, сьогодні на уроці ми з вами познайомилися з особливостями Карпатських гір.   Слово вчителя.
8. Домашнє завдання. 1. Учням, які бували в Карпатах, скласти усну розповідь про природу гір, їх красу. 2. Опрацювати ст.. 130-134. Відповідати на запитання. 3. Намалювати гірські пейзажі (за бажанням).   Урок закінчений. Дякую за увагу! До побачення.   Завдання записане на дошці.


 

 




Поиск по сайту:

©2015-2020 studopedya.ru Все права принадлежат авторам размещенных материалов.