Помощничек
Главная | Обратная связь


Археология
Архитектура
Астрономия
Аудит
Биология
Ботаника
Бухгалтерский учёт
Войное дело
Генетика
География
Геология
Дизайн
Искусство
История
Кино
Кулинария
Культура
Литература
Математика
Медицина
Металлургия
Мифология
Музыка
Психология
Религия
Спорт
Строительство
Техника
Транспорт
Туризм
Усадьба
Физика
Фотография
Химия
Экология
Электричество
Электроника
Энергетика

Список використаної літератури. 1. Байбара Т.М. Я і Україна: Підруч



1. Байбара Т.М. Я і Україна: Підруч. для 4 кл./ Т.М. Байбара. – К.: Форум, 2004. – 176 с.

2. Бойко В.М. Географія материків і океанів : Підруч. для 7 кл. загальноосвіт. навч. закладів / В.М. Бойко, С.В. Міхелі. К : 2007. – 288 с.

3. Гвоздецкий Н.А. Горы / Н.А. Гвоздецкий, Ю.Н. Голубчиков. М.: Мысль, 1987. 399 с.

4. Гілецький І.Р. Географія: Довідник / І.Р. Гілецький, Р.Р. Сливка, М.Н. Богович. – Х. : Вид. – Ранок, 2009. 480 с.

5. Майхрук М.І. Уроки з природознавства. 4(3) клас: Навчальна книга/ М.І.Майхрук, Н.О.Будна. – Тернопіль: Богдан, 2002. – 120 с.

6. Матковський О. Мінерали Українських Карпат. Силікати / О. Матковський. – Львів : ЛНУ імені Івана Франка,2011. – 520 с.

7. Олійник Я.Б. Географія : Навч. Посіб. Для старшокласників та абітурієнтів. 5-е вид., перероб. І доп. / Я.Б. Олійник, П.Г. Шищенко, А.В. Степаненко, П.О. Масляк – К : 2006. – 455 с.

8. Чудесная планета Земля: Энциклопедия для детей. – М.: Росмэн-Издат, 2000. – 62 с.

9. Шандрівська Г. Я і Україна. 4 клас. Методичні рекомендації до використання плакатів / Г.Шандрівська, Л.Грибчук. – Тернопіль: Підручники і посібники, К.: 2008. – 32 с.

10. Що? Як? Чому? Світ моєї України : популярна енциклопедія. – Х. : Сінтекс, 2004. – 160 с.

 

 

Кримські гори

 

Кримські гори

 

 

Гори Карпати

Клас: 4

Тема. Кримські гори. Рослини і тварини Кримських гір

Мета:ознайомити учнів з рослинним і тваринним світом Кримських гір.

Навчальні завдання:

1) ознайомити учнів із географічним положенням українських гір;

2) ознайомити учнів з рослинним і тваринним світом, корисними копалинами Кримських гір.

Розвиваючі завдання:

1) розвивати пізнавальну активність;

2) розвивати спостережливість;

3) розвивати увагу, пам'ять, мислення;

4) вміння аналізувати і робити висновки;

5) розвивати логічне мислення і пам’ять;

6) розвивати зв’язне мовлення.

Виховні завдання:

1) виховувати дбайливе ставлення до природи.

Тип уроку: Урок засвоєння нових, знань, умінь та навичок.

Обладнання:малюнки тваринного і рослинного світу Кримських гір, карта України.

Хід уроку

Зміст етапів уроку Методи і прийоми навчання/обладнання
1. Організація класу. 1.1. Привітання. Усі сідайте тихо, діти. Домовляймось – не шуміти, Руку гарно підіймати, На уроці не дрімати, А знання мерщій хапати/ Щоб не було нам тут мороки. Всі готові до уроку? Діти, приберіть все зайве з парт, адже наш урок. потребує максимальної уваги. 1.2. Спостереження за погодою. Діти, а яка зараз пора року? (зима) А який зараз місяць? (лютий) А як змінилася погода взимку? (стало холодно, річки позамерзали, часто йде сніг, сонце не гріє) У зошитах для фенологічних спостережень запишіть температуру, хмарність, опади та напрямок вітру.     Бесіда.   Робота у зошитах для фенологічних спостережень.
2. Актуалізація опорних знань. 2.1. Тест «Знаю чи не знаю» Діти, у кожного з вас на парті є картки з питаннями. Будь ласка, напишіть відповіді на питання. А там, де ви не можете дати відповіді, поставте прочерк. Питання: · Як називається найвища точка Карпат?(Говерла) 3.Тестування 1) Якими гори Карпати є за висотою? а) Високими; б) низькими; в) середніми. 2) Де знаходяться гори Карпати? а) На сході; б) на заході; в) на півдні; г) на півночі. 3) Які ріки беруть початок у горах Карпатах? а) Буг, Дніпро; б) Дністер, Прут. 4) Яку течію мають річки, що беруть початок у горах? а) Спокійну, повільну; б) швидку, бурхливу. 5) Які рослини ростуть біля підніжжя гір? а) Ялиця, ялина; 6) дуб, граб, липа. б) Які із цих тварин живуть тільки в Карпатах? а) Олень, заєць, вовк; б) рябчик, дятел, синиця; в) полівка снігова, глухар. Отже, діти, для перевірки відповідей, обміняйтеся картками. Ви всі побачили, що немає відповідей на останні 3 запитання. · Діти, знайдіть на карті Південний берег Криму. (Діти показують.) · Що займає південну частину Кримського півострова? (Кримські гори)     Робота в картках.    
3. Повідомлення теми, мети і завдань уроку. · Отже, сьогодні ми помандруємо в інші гори нашої країни. А в які саме, ви дізнаєтесь, коли розгадаєте кросворд. 1) Які гори розташовані на заході України? (Карпати) 2) Ділянка земної поверхні, що високо піднята над рівниною. (Гора) 3) Річка, що бере початок у Карпатах. (Тиса) 4) Тварина, яка живе в горах Карпатах. (Ведмідь) Розгадати її назву вам допоможе загадка. • Я шукаю мед, малину, Рибку сам собі ловлю, Влітку й миті не спочину, А зайде зима, то сплю. (Ведмідь) 5) Найбільша річка Карпат. (Дністер) 6) Квітка, що є символом кохання, яка росте у горах Карпатах. (Едель­вейс) 7) Великий орел, розмах крил якого до 2 м. Він занесений до Червоної книги України, зустрічається в Карпатах. (Беркут) 8) Нижня частина гори. (Підніжжя) 9) Найвища точка гір Карпати. (Говерла) 10) Який у Карпатах клімат? (Вологий) 11) Як називається верхня частина гори? (Вершина) 12) Що займає близько 40 % території Карпат? (Ліси) · Отже, сьогодні ми помандруємо у Крим. Більше дізнаємося про Кримські гори, їх рослинний та тваринний світ, а також чим займають­ся люди гір.     Розгадування кросворду
4. Мотивація навчальної діяльності учнів. Слухайте мене уважно, правильно відповідайте на запитання, будьте активними на уроці, тому що кожний з вас отримає за урок оцінку.     Пояснення вчителя.
5. Сприймання нового матеріалу та його усвідомлення. · Кримські гори розташовані уздовж Чорного моря. Від моря гори відділяє рівнинна смуга узбережжя. (Показати на карті.) Найвищою точкою гір є роман-Кош. Кримські гори — молоді гори. Вони є невисо­кими. Їх утворення продовжуються і зараз, про що свідчать землетруси. Тут зустрічаються чудернацькі стовпи, піраміди, химерної форми скелі. Серед Кримських гір беруть початок річки з дуже швидкою течією. Літо в Кримських горах жарке та сухе, а зима — коротка та м'яка. 2.Розповіді дітей про рослинний і тваринний світ Кримських гір. — У нас в класі є постійно діючий клуб пошуку. І діти з цього клубу під­готували для нас розповіді про світ тварин і рослин в Кримських горах. 1) Рослинний світ. Рослинність гірського Криму є різноманітною. На південному схилі Головного пасма сформувалися два рослинні пояси: гірських луків та степів і лісовий, що складається з бука, сосни, ксерофітних дубових лісів, чагарників. У нижньому поясі ростуть вічнозелені рослини се­редземноморської флори: плющ, чист кримський, мускус понтичний, суничник дрібноплідний. Для Південного берега Криму характерними є зарості держи-дерева, граба східного, дуба пухнастого, скумпії, гло­ду, ялівцю високого. Поширеними є декоративні насадження парків, виноградників, плодових садів. Верхній, більш вологий, пояс південного схилу Кримських гір вкри­тий дубовими і сосновими лісами. Північний схил Кримських гір майже весь вкритий лісом. У нижнь­ому поясі поширені дубові широколистяні ліси. Подекуди зберігається тис. Для верхнього поясу характерними є букові ліси. Із ранньої весни на луках квітнуть проліски, шафран, півонії, сині волошки, трапляється едельвейс кримський. Влітку — жовтець, адено-фара, борщівник пухнастий, що занесені до Червоної книги. Учитель. На пласких вершинах Кримських гір розміщені гірські луки. Ці пласкі вершинні ділянки Головного пасма називають яйлами. Яйла означає пасовище. Вони вкриті трав'янистою рослинністю — пе­реважно злаковими, бобовими, лілійними. На яйлах беруть початок усі кримські ріки. Фізкультхвилинка. Десь весна у полях заблукала, Небо в сірій, холодній імлі, То зима нашу весну украла І сховала під снігом ЇЇ. Не бажає, щоб сонце світило, Щоб співали у лісі птахи, Розстелила по небу вітрила, Ледь не лопне від злої пихи.   А зараз ми дізнаємося про тваринний світ Кримських гір. У Кримських горах водяться різноманітні тварини, бо там є всі умо­ви для їхнього життя. На схилах у листяних лісах водяться олені, козулі, муфлони, зайці, куниці, лисиці, борсуки, дикі свині, їжаки. У горах живе безліч пташок. Серед них є сойки, дятли, шишкарі, хижі грифи, орли. У гірських річках є струмкова і райдужна форель. До Червоної книги занесені кам'яна куниця, чорний гриф. Також Кримські гори населяють різні комахи, серед яких: жуки, метелики, джмелі, бабки. Учитель. Молодці, діти, ви гарно розповіли про тварини та рос­лини Кримських гір. А ще гори є багатими на різноманітні копалини. На­приклад, у кар'єрах добувають вапняки, пісок, гравій, глину. Тут дуже ба­гато є мінеральних цілющих озер. Чисте повітря і краса природи приваб­лює у Крим на відпочинок та оздоровлення. Тому тут багато санаторіїв та будинків відпочинку.       Розповідь учителя     Продовження розповіді учителя  
6. Осмислення учнями знань 1.А зараз відкрийте підручники і прчитайтестаттю «Кримські гори» та розгляньте ілюстрації. 2.Діти, дайте відповіді на такі питання. · Із чим межують Кримські гори? (Із зоною степів та Чорним морем) · Чому Кримські гори називають вологим островом Криму? (Випа­дає багато снігу та дощів.) · Як називають луки на вершинах Кримських гір? · Які листяні дерева і кущі ростуть на схилах Кримських гір? 3.Відкрийте зошити з друкованою основою і виконайте такі завдання…   Робота з підручником   Відповіді на запитання   Робота в зошитах із друкованою основою .
7. Підсумки уроку. Отже, сьогодні на уроці ми з вами познайомилися з рослинним і тваринним світом Кримських гір. А для закріплення дайте відповіді на такі питання. · Де знаходяться Кримські гори? (На півдні України) · Яке літо і зима у горах? (Літо є жарким, сухим, а зима — корот­кою і м'якою.) · Чим різняться Кримські гори і Карпати? (Кримські гори — скеляс­ті, а Карпати вкриті лісами.)   Слово вчителя.
8. Домашнє завдання. Опрацювати статтю у підручнику «Кримські гори»   Урок закінчений. Дякую за увагу! До побачення.   Завдання записане на дошці.


 

 

Клас: 4

 




Поиск по сайту:

©2015-2020 studopedya.ru Все права принадлежат авторам размещенных материалов.