Помощничек
Главная | Обратная связь


Археология
Архитектура
Астрономия
Аудит
Биология
Ботаника
Бухгалтерский учёт
Войное дело
Генетика
География
Геология
Дизайн
Искусство
История
Кино
Кулинария
Культура
Литература
Математика
Медицина
Металлургия
Мифология
Музыка
Психология
Религия
Спорт
Строительство
Техника
Транспорт
Туризм
Усадьба
Физика
Фотография
Химия
Экология
Электричество
Электроника
Энергетика

ІІІ.Вивчення і сприймання нового матеріалу



Тема : Кераміка дивовижна

Мета: продовжувати знайомити дітей з українським народним ремеслом – гончарством, з його історичними витоками і сучасним використанням, прилучати до культури минулого свого народу; формувати оцінні судження, навчати виявляти схожість і відмінність; прищеплювати зацікавленість до вивчення витворів українських майстрів (гончарів); закріпити знання про різноманітні види розписів. Викликати бажання оздоблювати вироби, схожі на вироби українських майстрів. Розвивати мислення, пам’ять, уяву та творчість, дрібну моторику рук. Виховувати відчуття гордості за українських майстрів.

Обладнання та матеріали: пластилін, солоне тісто, простий олівець, папір, стеки, серветки, гуашеві фарби, клей ПВА, пензлі,

Хід заняття

І. Організація класу, робочого місця Звучить весела музика. (діти заходять, вітаються з гостями)

ІІ. Актуалізація опорних знань, умінь та навичок учнів

— Діти, ви чуєте яка весела музика? І сьогодні я не хочу бути Любов Василівною, а буду я зараз , здогадайтесь ким?( вих -ль одягає хустку і фартух).

Чи я не хазяйка ? Чи не господиня ?

Гарно хату прибрала, їсти наварила.

-Здогадалися , хто я? Так, я господиня , і ми здійснимо подорож у незвичайне місто , місто- майстрів .З давніх-давен українська земля славилася народними майстрами. В Україні вміли і ткати, і різьбити по дереву, і вишивати , виготовляли кераміку. Ця майстерність передавалась із покоління в покоління.Першими запросили нас у гості майстри- чаклуни . А хто саме , відгадайте :

Загадка:

Глина в кого ожива?

Творить з нею хто дива?

В нього посуд ніби жар,

Ну, звичайно ж, це…. (гончар)

ІІІ.Вивчення і сприймання нового матеріалу

- Гончар- це дуже давня і шановна професія. Раніше в кожному селі був свій гончар. — Гончар знаходив глину у землі і залишав її на дворі, щоб вона вилежалась, її мочили дощі,морозили морози, обігрівало сонце, обдували вітри. А навесні з глини вибирали всі палички і камінці, просіювали її, намочували водою, ліпили виріб, (Відео сюжет про роботу майстра – гончара)

Вже вироблений виріб поливали водою, а потім при високій температурі обпалювали в печі. Сучасні майстри вигадали спосіб прикрашати свої вироби ще до випікання. ( продовження відео перегляду про роботу майстра) .

Після випікання посуд ставав міцним і дзвінким. Той виріб, який вже обпалили в печі,- називають керамікою. Які ж предмети побуту виготовляли майстри – гончарі? (глиняні іграшки – свищики у формі півників, баранчиків, вершників, коників, козликів, різноманітні вази, свічники, посуд – глечики, макітри, горнята – двійнята, тикви, ринки, тарілки, горщики, куманці.

Отже, гончарство – виготовлення посуду та інших виробів із глини.

Бесіда вчителя

Кераміка на всі випадки життя.

А чи відгадаєте ви загадку?

Був я на копанці, був я на топанці,

Був я на кружалі, був я на пожарі,

Був я на обварі.

Коли молодим був, то людей кормив,

А коли старим став, то пеленатись почав. (Глиняний горщик)

Колись відгадку знала кожна сільська дитина.

 

1. Об’єднання учнів у мистецькі групи.

2. Розподіл обов’язків у кожній групі, підбір матеріалу до роботи, організація робочого місця.

3. Усні повідомлення учнів про розвиток гончарства . Дослідження учнів відмінностей між виробами різних шкіл і епох . Обговорення в групах.

Фізкультхвилинка.

А ще якось бабуся мені розповідала, що раніше на базарі гарним вважався той посуд, який під час постукування по ньому лунко відзвонював .-А-ну перевіримо, як він звучить?- Якщо дзвінко звучить наш посуд,- це свідчить про якісну роботу гончара та його матеріалу. Так гарно звучав наш посуд, що мені захотілося потанцювати, а вам?

Народна гра «Як підем ми на базар»

1.Як підем ми на базар Роздивлятися товар, За що будем купувати? Треба купу грошей мати.

По стежині ми підем, Там макітрочки знайдем. Ми макітрочки гарненькі, Веселенькі, глибоченькі, Полюбляєм частувати, Смачні страви зберігати.

2.Як підем ми на базар Роздивлятися товар, За що будем купувати? Треба купу грошей мати.

По стежині ми підем Там ми глечики знайдем. Ми глечики гарненькі, Веселенькі, глибоченькі, Полюбляєм частувати, І напої зберігати.

 

3. Як підем ми на базар Роздивлятися товар, За що будем купувати? Треба купу грошей мати

По стежині ми підем Там ми горщики знайдем. Ми горщики гарненькі, Веселенькі, глибоченькі, Полюбляєм частувати, Смачні каші зберігати.

- Після нашої веселої гри посуд у моєму музеї став незвичайним. А хто в горщик зазирне – щось цікаве там знайде.

Д/в «Так чи ні?» (діти за допомогою запитань відгадують, що дитина побачила в горщику)

– А макітра дуже хитра — ви макітрочку потріть та прислів’я назовіть! ( про працю майстрів)

Д/в «Назви прислів’я»

1. Гончара глина годує.

2. Нехай горщики б’ються на гончарову голову.

3. Горшки не святі ліплять.

4. Без діла слабіє сила.

5. Без труда нема плода.

6. Терпіння і труд все перетруть.

7. Коли працюєш – час біжить, коли чекаєш – не спішить.

8. Людська праця – не дурниця, розкидати не годиться.

 

- А хто в макітру руку опускає – той загадку загадає!

Загадки:

• Біля тіла- вухо, голови не маю, Молоко, сметану, квас, добре зберігаю. ( глечик)

- А чи може глечик бути для когось хаткою? – В яких казках зустрічається глечик?

• В мені мак розтирають, галушки в мене кидають, Річ потрібна і не хитра, називають всі… ( макітра).

Що можуть готувати в макітрі?

• Майстер в руки мене взяв, на мені намалював, Листок, квітку, перепілку, бо розписував… ( тарілку).

- На що схожа тарілка? Відповіді дітей)

• Як у піч мене несуть, в мене овочі кладуть, Ще й водичку наливають, у вогонь – і борщик мають! ( горщик)

- Що ж можна приготувати у горщику?

А цей горщик відкривайте і горішки доставайте.

Горіховий масаж

Цей горішок – фантазер, Він чудовий масажер. Візерунчастий бочок Розвиває кулачок. Міцно ти його стисни, Свою силу прояви.

Практична діяльність під музичний супровід.

- Я запрошую вас у майстерню гончара , де ми зможемо прикрасити посуд. Кожний з вас намалює свій візерунок, а якими вони будуть ,вам підкаже ваша фантазія і творчість.

 




Поиск по сайту:

©2015-2020 studopedya.ru Все права принадлежат авторам размещенных материалов.