Тема: Виховання майбутнього сім’янина як проблема гендерної освіти (2 год.).
Мета:усвідомлення студентами значущості підготовки до сімейного життя взагалі та виконання батьківських та материнських ролей,сприяння становленню у майбутніх вихователів та батьків гендерної толерантності та гендерної сприйнятливості, рефлексування студентами своєї ролі як майбутнього сім’янина.
Хід заняття:
1. Узагальнення набутих у процесі вивчення курсу гендерних знань.
2. Проведення тренінгового заняття «Щаслива сім’я – алгоритм побудови»
3. Написання твору-роздуму «Моя сім’я у майбутньому (через 15 років)».
Оцінювання:
1б. – за відвідування;
1-2 б. – за виконання практичного завдання
1-2 б. – за усну відповідь на теоретичне питання.
Завдання для самостійної роботи (обов’язкові) – 20 б.
ЗМ 1.
1. Складання глосарію за змістом курсу – 8 б.
2. Добірка пакету теоретичних і практичних матеріалів із зарубіжної та вітчизняної психолого-педагогічної літератури до означених тем курсу – 8 б.
ЗМ 2.
3. Підготувати міні реферат за будь-якою темою ( 4б. ):
- «Жіноча гендерна роль, норми, стереотипи та можливості їх подолання»;
- «Чоловіча гендерна роль, норми, стереотипи та можливості їх подолання»;
- «Шляхи та засоби подолань гендерної нерівності у сім’ї»;
- «Гендерні стереотипи у сімейних стосунках та їх подолання»;
- «Гендерні взаємини у сім’ї (чоловік-жінка, батьки-діти)»;
- «Гендерні стереотипи в дошкільній дитячій літературі».
Завдання для самостійної роботи (вибіркові) – макс. 30 б.
ЗМ 1.
1. Добірка та написання анотацій на науково-популярну літературу за змістом модулю – 5 б.
ЗМ 2.
2. Добірка та написання анотацій на науково-популярну літературу за змістом модулю – 5 б.
3. Проведення міні-досліджень на підставі інтерв’ю, бесід з дітьми, підлітками, молоддю, батьками, анкетування, спостережень, огляду практичних матеріалів за будь-яким напрямком:
- «Гендерні ролі в дитячій літературі (наприклад, у казках – як представлені чоловіки і жінки, хлопчики та дівчатка з позиції гендеру; якісний аналіз: сюжет казок, їх герої, моральні повчання)»;
- «Життєва стратегія: батько - син; мати – дочка» (порівняти вибір типів життєвого сценарію та зробити висновки);
- «Гендерні ролі в уявленнях представників трьох поколінь: прабатьки, батьки, діти» (кожне оцінюється 6 б.)
4. Підготувати консультацію для батьків: «Як виховувати в сім’ї хлопчика» - 4 б.; «Як виховувати в сім’ї дівчинку» - 4 б. у контексті завдань гендерної педагогіки.
5. Розробити творчий міні-проект «Співпраця дошкільного закладу з родиною у напрямку підвищення гендерної компетентності батьків» - 8 б.
6. Складання опорних конспектів за змістом тем модулю (користуватися джерелами, поданими у списку літератури) – 3 б. кожний).
7. Продовжити вислів: «Бути батьком – це…», «Бути матір’ю – це…». Проаналізувати специфіку батьківської та материнської виховної позиції. Які чинники сприяють вихованню усвідомленого батьківства у сучасної молоді? (твір-роздум – 4 б.).
Форма контролю: екзамен
Перелік питань до екзамену:
1. Поняття «гендер» і «стать». Гендер як культурна конструкція.
2. Гендерні стосунки чоловіків та жінок у різних сферах життя.
3. Основні терміни гендерної теорії
4. Проблеми гендерних досліджень: від жіночої проблематики до вивчення взаємостосунків чоловіків та жінок.
5. Проблеми гендерних досліджень у психології.
6. Гендерні дослідження у педагогіці.
7. Гендерна диференціація та гендерна ідентичність.
8. Гендерні ролі та ідеали
9. Гендерні норми та стереотипи.
10. Механізми гендерної соціалізації.
11. Інститути гендерної соціалізації.
12. Етапи гендерної соціалізації.
13. Вплив гендерних стереотипів на вибір життєвої стратегії особистості.
14. Необхідність гендерної освіти у сучасних умовах.
15. Поняття гендерної освіти.
16. Гендерні диспропорції в освіті. Рівні можливості в освіті.
17. Гендерна освіта як засіб подолання суспільних стереотипів.
18. Технології здійснення гендерного підходу в освіті: різноманітність гендерних курсів пом’якшення впливу гендерних стереотипів, створення умов для розвитку індивідуальних особливостей дитини, самореалізації хлопчиків і дівчаток.
19. Традиційна та критична педагогіка. Критична педагогіка і феміністська педагогіка: схоже та відмінне.
20. Поняття гендерної педагогіки. Основні категорії гендерної педагогіки.
21. Мета та завдання гендерної педагогіки. Гендерний підхід у дошкільній педагогіці.
22. Сім’я як соціальне явище. Історичні традиції підготовки дітей та молоді до шлюбу і батьківства в етнопедагогіці.
23. Порушення народних традицій та установ сімейного виховання за радянські часи, їх соціально-педагогічні наслідки.
24. Криза сучасної сім’ї та її причини. Основні чинники гендерних змін у сучасній сім’ї.
25. Сучасні принципи сімейної політики. Контури майбутньої сім’ї.
26. Типи сімейно-шлюбних стосунків: історія та сучасність. Матріархальна, патріархальна та егалітарна гендерні парадигми.