Факультет дошкільної освіти та практичної психології
Кафедра дошкільної освіти
РОБОЧА ПРОГРАМА
з курсу “Гендерна освіта в сім’ї”
для студентів V курсу відділення “Дошкільна освіта”
Слов’янськ – 2008
Структура залікового кредиту курсу
Тема
Кількість годин, відведених на:
Лекції
Практичні заняття
Самостійну роботу
Змістовий модуль 1. Вступ до теорії гендеру
Тема 1. Поняття «гендер» та гендерний підхід у сучасних суспільних науках. Гендерні дослідження
Тема 2. Гендерні аспекти соціалізації
Тема 3. Гендерна освіта
Тема 4. Гендерний підхід у педагогіці
Змістовий модуль 2. Гендер у сім’ї та сімейному вихованні
Тема 1. Сім’я як гендерна система: традиції та сучасність
Тема 2. Гендерні відносини у родині
Тема 3. Гендерні аспекти сімейного виховання
Тема 4. Сучасні підходи до виховання майбутнього сім’янина
Усього годин:
Теми семінарських і практичних занять
Семінарське заняття № 1.
Тема: Поняття гендер та гендерний підхід у сучасних гуманітарних науках ( 2 год.).
Мета:поглиблене ознайомлення з концепцією гендеру в гуманітарних науках, основними напрямками гендерних досліджень; занурення у відповідне термінологічне поле.
Хід заняття:
1. Стать та гендер у системі сучасного наукового знання.
2.Основні терміни гендерної теорії.
3.Міждисциплінарний характер гендерних досліджень.
4.Дослідження гендерних уявлень студентів (анкетування, вправи).
Оцінювання:
1б. – за відвідування;
1-2 б. – за виконання практичного завдання
1-2 б. – за усну відповідь на теоретичне питання.
Семінарське заняття № 2.
Тема: Особливості гендерної соціалізації (2 год.).
Мета:актуалізація та доповнення знань теорій, механізмів та засобів конструювання гендеру, сутності гендерної ідентичності та гендерної ролі, ролі гендерних стереотипів у процесі соціалізації, усвідомлення ролі соціальних інститутів у гендерній соціалізації особистості, їх впливу на формування гендерних установок, стереотипів, уявлень.
Хід заняття:
1.Обговорення сутності та змісту основних базових понять, які студенти отримали на лекції.
2.Групова дискусія: аналіз перевагта недоліків стереотипу«Чоловік– годувальник та професіонал, жінка – берегиня сімейного вогнища та вихователька дітей»; шляхи та засоби подолання гендерних стереотипів.
Оцінювання:
1б. – за відвідування;
1-2 б. – за виконання практичного завдання
1-2 б. – за усну відповідь на теоретичне питання.
Практичне заняття № 3, 4.
Тема: Гендерні характеристики особистості (гендерна ідентичність, гендерні стереотипи та гендерні ролі) (4 год.).
Мета:поглиблення знань щодо механізмів виникнення та трансляції гендерних стереотипів, освоєння гендерних ролей у реальній життєвій практиці, формування критичного погляду на гендерні стереотипи, здатності виявляти та усвідомлено аналізувати їх у різних сферах життя, в тому числі і сімейній, формування особистісної гендерної позиції студента.
Хід заняття:
1. Поняття тендерного стереотипу, їх види та приклади. Поняття гендерної ролі.
2. Самодіагностика гендерної ідентичності та схильності студентів до того чи іншого гендерного стереотипу, визначення їх впливу на поведінку, соціально-психологічний аналіз власної гендерної ролі.
3. Підведення підсумків заняття.
Оцінювання:
1б. – за відвідування;
1-2 б. – за виконання практичного завдання
1-2 б. – за усну відповідь на теоретичне питання.
Практичне заняття № 5, 6.
Тема: Роль сім’ї у гендерній соціалізації дитини. Гендерні аспекти сімейного виховання (4 год.).
Мета:поглиблене ознайомлення із сучасними науковими даними у галузі гендерних стосунків (подружжя, батьки-діти) у родині, з особливостями гендерних батьківських ролей, можливостями і підходами подолання у сімейному вихованні гендерних стереотипів, шляхами і засобами поширення гендерного репертуару дитини; формування умінь гендерного аналізу виховних засобів, оволодіння уміннями проводити просвітницьку роботу, використовувати адекватні методики.
Хід заняття:
1. Соціальне конструювання інституту батьківства. Культурно-історична динаміка материнських та батьківських функцій.
2. Роль батька і матері у вихованні дитини.
3. Особливості виховного впливу батьків за статевою ознакою.
4. Виховання хлопчиків та дівчаток у родині.
5. Гендерні стереотипи у використанні іграшок, виховного потенціалу праці, дитячої гри.
6. Шляхи та засоби підвищення гендерної компетентності батьків та подолання хибних уявлень про гендер. Розробка програми гендерної освіти батьків.
Практичні завдання:
1. Проектування гендерно-нейтрального розвивального середовища у родині, спрямованого на задоволення індивідуальних потреб дитини.
2. Розв’язання педагогічних ситуацій з позицій гендеру.
3. Гендерний аналіз казки «Царевна-лягушка» та оцінка традиційних та нетрадиційних тендерних моделей поведінки.
4. Порівняльний аналіз жіночого сценарію на прикладі мультфільмів «Русалочка» та «Мулан».
5. Написання есе «Проблема виховання чоловіка як майбутнього батька в сучасному суспільстві».