Мета. Сформувати в учнів уявлення про різноманітність рослинного світу, вчити розподіляти рослини на три групи: дерева, кущі, трави; розкрити цінності рослин для людини; навчати розпізнавати рослини, порівнювати, робити висновки; розвивати спостережливість, увагу; виховувати дбайливе ставлення до рослин.
Обладнання:ілюстрації берези, калини, маку; індивідуальні картки з назвами рослин.
Тип уроку.Комбінований.
Хід уроку
І. Організація класу
Всі за парти ми сідаємо,
До роботи приступаємо.
Щоб помилок уникати,
Треба пильність розвивати.
- Сьогодні у нас не простий урок, а урок – спостереження.
- Що значить « спостерігати»?
- Розпочнемо наш урок з хвилинки спостережень за погодою.
ІІ . Хвилинка спостережень
- Яка зараз пора року?
- Який місяць?
- Якого кольору небо?
- Чи були протягом тижня опади?
- Спрогнозуйте, яким буде сьогоднішній день.
ІІІ. Актуалізація опорних знань
1. Відповіді на питання:
- Пригадайте і скажіть, що таке природа.
- На які дві групи вона поділяється?
- Що належить до живої природи?
- Який зв’язок між живою і неживою природою?
2. Відгадування загадок.
Стрімко вибігли на гору
Дві подружки білокорі.
Дощик їм полоще кіски.
Цих подружок звуть… ( Берізки)
Навесні цвітуть, мов свічі,
Заглядають сонцю в вічі.
А під осінь ті свічки
Вдягнуть з голок кожушки. ( Каштан)
- Як можна назвати слова – відгадки одним словом? Які ще дерева ви знаєте?
За хатиною в садочку
У зеленому віночку,
у червоному намисті
дівчинонька чепуриться. (Калина)
Мов їжак колючий,
Солодкий та пахучий.
Ягідку зірвеш – руку обдереш.( Аґрус)
- Як назвати слова – відгадки одним словом? Які ви ще знаєте кущі?
Не вогонь, а пече. ( Кропива)
Запалали в чистім полі
Квіти гарні, всі червоні.
То палає влітку так
Польовий, червоний…( мак)
- Як назвати ці слова – відгадки одним словом? Які ще трави ви знаєте?
ІV. Мотивація навчальної діяльності учнів. Оголошення теми і мети уроку
- Закінчіть речення і ви дізнаєтесь, якою буде тема нашого уроку.
Дерева, кущі, трави – це …( рослини)
- То якою буде тема нашого уроку?
- Навіщо нам це треба знати?
V. Вивчення нового матеріалу
1. Розповідь учителя.
- Де ростуть рослини? Так, навколо нас багато різноманітних рослин: і на городі, і в лісі, і у лузі. Здається, що всі вони такі різні, одна на одну не схожі. Але насправді всі вони подібні одна до одної.
Розгляньте малюнки берези, калини і маку. Чи є між ними щось спільне? Так, у кожної з цих рослин є корінь, стебло, листки, насіння, плоди. Саме за цими ознаками ми розпізнаємо рослину.
2. Спостереження за будовою дерева, куща і квітки.
Знаходження схожості та відмінностей( стовбур, листки, плоди, коріння)
3. Гра « Хто більше?»
Кожний ряд – це команда. Команди по черзі називають дерева. Виграє та команда, яка більше назве дерев.
4. Робота з підручником.
1) Опрацювання статті, з’ясування, що необхідне для життя рослин; групування рослин за місцем зростання;
2) Робота за малюнками: скажіть, що де росте.
Фізкультхвилинка
Прокидаються дерева, розпускаються листки,
{Руки вгору, через сторони опустити вниз.)
Вітерець дихнув тихенько, і листки гойднув легенько.
(Руки на поясі, нахили тулуба праворуч-ліворуч.)
Хмарка дощик принесла, на травичці вже роса.
(Нахили тулуба вперед.)
Квіти нас всіх зустрічають і голівками хитають.
(Нахили голови вперед-назад у повільному темпі.)
5. Хвилинка – цікавинка. Робота «Довідкового бюро».
Чи знаєте ви, що:
- найбільша квітка у світі – рафлезія квітуча. У неї немає листя, а квіти досягають у діаметрі 1 м. Таких великих квітів немає у жодної рослини світу ( демонстрація малюнка);
- найвище дерево в світі це мамонтове дерево. Його висота сягає 112м.
Якщо ви хочете більше цікавого дізнатись про світ рослин, скористайтесь енциклопедіями.
6. Розгляд малюнків у підручнику( с. 66)
«Відкритий мікрофон»- що дають рослини людям. Розгляд малюнків у підручнику ( с. 66)
7. Дидактична гра « З чого це?»
Учні виділяють з навколишнього оточення предмети, виготовлені з дерева. Перемагає той ряд, який назве більше виробів з дерева.