Помощничек
Главная | Обратная связь


Археология
Архитектура
Астрономия
Аудит
Биология
Ботаника
Бухгалтерский учёт
Войное дело
Генетика
География
Геология
Дизайн
Искусство
История
Кино
Кулинария
Культура
Литература
Математика
Медицина
Металлургия
Мифология
Музыка
Психология
Религия
Спорт
Строительство
Техника
Транспорт
Туризм
Усадьба
Физика
Фотография
Химия
Экология
Электричество
Электроника
Энергетика

Радуйся, иереи Божиими с радостию сретаемая.



Радуйся, дом отца Твоего и люди Твоя оставльшая;

радуйся, дом Божий явлением Своим освятившая.

Радуйся, Богоизбранная Отроковице, / вхождением во храм двери райския нам отверзшая.

Кондак 5

Боговместимый храм бывши, Богородице Дево, ко храму законному со славою многою провождена была еси, да исполнится Аггея пророка предречение: "И исполню храм сей славою, зане велия будет слава храма сего последняго паче перваго, глаголет Господь Вседержитель". Мати же Твоя приведе Тя к церковному входу, глаголющи: Гряди, Дщи, ко Иже Тебе мне Даровавшему. Гряди, Кивоте освящения, к благоутробному Владыце. Гряди, Двере Жизни, к Милосердому Дателю. Гряди, Кивоте Слова, ко храму Господню. Вниди в церковь Господню, мира радосте и веселие, да воспою о Тебе Богу: Аллилуиа.

Икос 5

Видевши мати Твоя, Богородице Дево, иереи Божии из храма изшедшия, и святителя великаго Захарию, во сретение Твое грядущаго, рече к нему: "Приими, Захарие, Сень Нескверную; приими, священниче, Непорочный Ковчег; приими, пророче, Кадильницу невещественнаго Угля; приими, праведниче, Кадило Духовное. Приими, о пророче, Богом дарованную Дщерь мою и введи в храм Зиждителя твоего, и введ, насади Ю в горе святыни, в готовом жилище Божием, ничтоже испытуя, Тоя бо ради будет избавление", с нею же и мы возопием Тебе таковая:

Радуйся, небесныя лики возвеселившая Твоим вхождением;

радуйся, иереи Божии обрадовавшая Твоим явлением.

Радуйся, Селение Небесное, храм законный паче перваго освятившая благодатию;

Радуйся, Небо земное, Сама Себе в жилище Христово приуготовившая чистотою.

Радуйся, Невесто Божия, яко велико и дивно предшествие Твое;

радуйся, Дево Чистая, яко страшно и преславно во храме обитание Твое.

Радуйся, Богоизбранная Отроковице,/ вхождением во храм двери райския нам отверзшая.

Кондак 6

Проповедник вхождения Твоего во храм Господень праведный Захария удивися зело, видев Твое, Богородице Дево, по лествице церковней, пятнадесять степень имущей, дивное восхождение: поставлена бывши родители Твоими на первом степени, Ты абие Сама о Себе потекла еси на прочия степени скоро зело, никемже поддержимая, и на высочайший степень востекши, стала еси, укрепляема невидимою силою Божиею; святый же Захария, видев сие, объят бе Духом Божиим и рече матери Твоей: "Благословен Плод чрева твоего, о жено, преславно приведение твое: Жизни бо Матерь истинную вводиши, како храм вместит Ю?" Темже благодаряше Бога, воспел Ему: Аллилуиа.

Икос 6

Возсия радость велия всем храму законному предстоящим, егда святитель великий Захария, Духа Святаго исполненный, прият Тя, о Богомати, пред враты церковными, рукама своима держа, и вводя Тя во святая, вещаше к Тебе тако: «О, Отроковице Нескверная! О, Дево Неблазная! О, Девице Прекрасная! О, женам украшение! О, дщерям удобрение! Ты Благословенная в женах, Ты препрославленная чистотою, Ты запечатленная девством, Ты Адамовы клятвы разрешение. Гряди, исполнение моего пророчества. Гряди, совершение обетований Господних. Гряди, печате Того завета. Гряди, изъявление Того совета. Гряди, исполнение Того таинств. Гряди, пророков всех Зерцало. Гряди, обновление обетшавших. Гряди, Свете во тьме лежащих. Гряди, дарование новейшее и Божественнейшее. Вниди в радости в церковь Господа Твоего, ныне убо в дольнюю, человеки входную, не по мнозе же в горнюю и неприступную». С ним же и мы воспоем Тебе сице:

Радуйся, Лествице одушевленная, ко храму Господню по степенем лествицы высокия востекшая;

радуйся, Двере, непроходимая человеческими помыслы, во двери храма вошедшая.

Радуйся, яко по степенем добродетелей возвысилася еси до высоты Небеснаго Алтаря;

Радуйся, яко на крылех девства и чистоты достигла еси Града Великаго Царя.

Радуйся, Дом Божий на версе горы достигшая;

радуйся, врата заключенная прошедшая.

Радуйся, Богоизбранная Отроковице, / вхождением во храм двери райския нам отверзшая.

Кондак 7

Хотя Человеколюбец Господь спасти род человечь, избра Тебе едину в Матерь Себе и введе Тя во святый храм Свой, да тамо в уединении и тишине глубоцей далече от соблазнов мира сего воспитаешися во святыне Господней в Божие жилище. Ты же, играющи и зело радующися, яко в чертозе, в дому Господни шествовала еси, аше и мала была еси возрастом, триех лет сущи, обаче совершенна была еси благодатию, яко предуведенная и предызбранная от Бога прежде сложения мира, и тамо воспевала еси Ему: Аллилуиа.

Икос 7

Новая, дивная и ужасная сотвори о Тебе Господь, Богоблагодатная, егда святитель великий Захария, вне себе быв, по таинственному откровению Божию введе Тя паче закона за вторую завесу, во внутреннюю скинию, глаголемую святая святых, идеже не точию женскому полу, но ниже священником подобаше входити, но точию единому Архиерею единою в лето; подобаше бо Тебе, яко Одушевленному Божию Кивоту, еще прежде зачатия паче всякаго естества преисполненней чистоты, стати на месте законнаго кивота Божия, Иеремием сокровеннаго, да исполнится паки славою храм Господень. Сие пречудное вхождение Твое зряще, вопием Тебе таковая:

Радуйся, во святая святых, яко на небо земное, взошедшая;

радуйся, святая святых большая, яко Престолу Божию представшая.

Радуйся, Ангелы удивившая, како во святая святых преславно взошла еси;

радуйся, человеки возвеселившая, яко храм Господень славою исполнила еси.

Радуйся, Чертоже Краснейший, в немже жилище Святыя Троицы содевает Пресущественный;

радуйся, Престоле Святейший, на Немже готовится сести плотию Пребожественный.

Радуйся, Богоизбранная Отроковице,/ вхождением во храм двери райския нам отверзшая.

Кондак 8

Странно Твое зачатие и рождество, странен образ возростания Твоего, странно и преславно, Богоневесто, Твое еже внутрь святилища Введение, и на молитве пребывание присное, и вся, яже суть Твоя: от утра бо даже до третьяго часа стояла еси по вся дни на молитве внутрь Святилища, посем с прочими девы в притворе в рукоделии упражнялася еси, от девятаго же часа паки в храме во святая святых предстояла еси Богу на молитве, в Богомыслии и в поучении Божественных Писаний, дондеже Ангел Господень явльшеся препитати Тя небесною пищею. Таковому равноангельскому житию Твоему чудящеся, вопием тако благоволившему о тебе Богу: Аллилуиа.

Икос 8

Всю Тебе освяти Всесвятый Дух, внутрь храма пребывающую, Пресвятая Дево. Сего ради да не коснется Ти ничто от земныя скверны, небесною и нетленною питаема была еси пищею, подаваемую же земную пищу раздавала еси нищим и странным. И тако приемлющи по вся дни от Ангела хлеб небесный, преуспевала еси мудростию и благодатию, телом и духом радующися, да невместимое Слово Божие непорочно вместиши. И бе Архангел Гавриил неотступный хранитель девственныя чистоты Твоея и со иными Ангелы Божиими часто Тебе являшеся, укрепляше Тя в подвизех духовных, в молитве и посте, в кротости и смирении и любезно беседоваше с Тобою, Превечный Совет Вышняго о Тебе раскрывая, да будеши готова к приятию Божию, вопия к Тебе таковая:

Радуйся, неизреченных таин Божиих предивное исполнение;

радуйся, Предвечнаго Совета Вышняго всечудное совершение.

Радуйся, небесным хлебом от Ангела неизреченно воспитанная;

 




Поиск по сайту:

©2015-2020 studopedya.ru Все права принадлежат авторам размещенных материалов.