Відділ освіти Любомльської районної державної адміністрації
Методичний кабінет
Любомльська ЗОШ І-ІІІ ст.№2
Підготувала:
Вчитель математики
Андрейчук Людмила Олександрівна
Любомль 2015
Тема: Розв’язування вправ на множення і ділення чисел
Мета: Формування основи дій множення і ділення , зокрема множення і ділення на нуль і одиницю. Вчити застосовувати властивості множення до обчислень та розв’язання рівнянь, знаходити невідомі компоненти дій. Сприяти розвитку логічного мислення, обчислювальних навиків учнів, математичної мови, формувати інтерес до знань.
Тип уроку:удосконалення знань і вмінь
Хід уроку
І. Організаційний етап
ІІ. Перевірка домашнього завдання
А) Перевірити наявність виконаного письмового домашнього завдання;
Б) Учні мають завдання, аналогічні до тих, які були додатковими для сильніших учнів(робота в парах, один учень біля дошки, інший на місці виконують одне й те ж завдання, той, хто виконував на місці, як правило, сильніший, аналізує виконання завдання на дошці)
В) Домашнє завдання написано на дошці з помилками. Завдання учнів – звірити із своїми записам, виправити помилки і обґрунтувати їх на основі вивченого теоретичного матеріалу.
1. 44+62*4 = 424(км)
2. 44х4+62*4= 424 (км)
8004*2864032=16008
1045*78=8360+7315=8151
9а+3а+8а=20а;
20а=20*72=1440
(17-12+15)Х+20=20Х+20=40Х
(286-86)Х-106+37=200Х-(106-37)=200Х-69?
ІІІ. Актуалізація опорних знань учнів
На дошці записуємо :
А) властивості множення;
Б)множення чисел на розрядну одиницю.
Усні вправи:
8*17*25*5; 999*124; 839*347 + 161*347
З метою повторення властивостей множення і ділення на 0 та 1 проводиться рольова гра.
Учитель:
В нашім царстві числам тісно
Їх ніхто не полічив!
Та складаються ці числа
З одиниць та із нулів.
Входить Одиничка і Нулик із відповідними емблемами і розпочинають діалог.
- Я відома Одиничка, стою найпершою в натуральному ряді чисел.
- А я Нулик, до натуральних чисел не належу, але в дії множення і ділення відіграю не другорядну роль.
- І я відома своїми «витівками». Якщо стану в добутку двох чисел, добуток дорівнює другому множнику.
- Якщо я стану в добутку кількох чисел, добуток дорівнює мені
- А якщо прибіжать до мене ще мої сестриці, то наш добуток дорівнює одиниці.
- Зате я маю чарівну силу: числа ділити на себе не дозволяю.
- Подумаєш ! Поділивши числа на мене, отримаєш те саме число. А якщо поділимо число на себе, то в частці стану я.
- А ось якщо я ділюсь на натуральне число, то частка дорівнює знову мені.
- Я також інколи жартую і одягаю шапку –невидимку. Біля числа стою, а мене не видно. Наприклад : Х=1хХ.
- Друзі ми розповіли вам про незвичайні пригоди Одиниці і Нулика в царстві чисел. Пам’ятайте їх!
Вікторина для учнів, яку проводить Одиничка і Нулик.
Учні мають поставити правильну арифметичну дію так, щоб рівність була правильною. Їх контролює Одиничка і Нулик. За правильну відповідь – 1 бал.
171=17;
390=39;
а1=1а=а;
11=2;
а0=0;
15=5;
17=10;
а:1=1;
1:1=1;
02=2;
7:7=0
123:0=123;
а:а=1;
0:а=а?
IV. Розв’язування вправ
1.Спростити вирази використовуючи розподільний закон:
А) 17х-3х+5х;
Б) 26а+3а-9а -24а;
2.Обчислити, якщо х = 25: 2х+13+5х+9
Хто швидше розв’язав виконує наступні завдання:
Спростити: 4(а+2)+9(а+1) а потім рівняння 12х+х+3-3х+5=8
3.Колективне розв’язування рівняння
А) (х-13):8=51
Б) 306: (х-7)-34
В) (х-17)23=184
Повторюємо правила знаходження невідомих компонентів дії множення і ділення.
4. Самостійно розв’язуємо 7х+3х-16=106
5. Задача:
Дятел з’їв в 2 рази менше шкідників , ніж зяблик. Скільки грамів шкідників знищив кожний з них, якщо разом вони знищили 180 грамів шкідників лісу?