Мета: розповісти учням про права та обов’язки дитини, ознайомити з Конституцією нашої країни, вчити відрізняти права від обов’язків, закріпити їх у пам’яті учнів; розвивати культуру дітей, ввічливість, чесність, людяність; виховувати дисциплінованість, повагу до людей.
Обладнання: Конституція України для школярів, оповідання В.Сухомлинського.
Хід заняття
Слово вчителя
- Ми говоримо: права дитини. А хто ж така дитина?
(Дитина – це людина, якій ще не виповнилося 18 років)
Слово вчителя
- Кожна держава повинна піклуватися про своїх громадян: про чоловіків і жінок, багатих і бідних, про людей усіх національностей, будь-якого кольору шкіри, у тому числі про маленьких громадян. У кожній демократичній державі є Конституція, яка захищає людину, гарантує її права.
- А що таке Конституція?
Конституція – Основний Закон будь-якої держави. У ній записані усі правила, за якими повинні жити люди цієї країни. І правила ні в якому разі не можна порушувати! За допомогою Конституції держава піклується про своїх громадян. Але в усіх малих громадян є ще й своя Конституція. Вона називається ,,Декларація прав дитини”.
- Чи чули ви про документ ,,Декларація прав дитини”?
10 грудня 1948 року проголосили Декларацію, завдяки якій запобігли 3 світовій війні. Вона має 46 статей, які включені до нашої Конституції. У цьому документі вперше були визначені права дитини.
Виходять діти, одягнені у казкових героїв
Буратіно. Виходить, що наша держава піклуватися про своїх дітей?
Мальвіна. О, ви робите незвичайні успіхи, Буратіно. І лише одна-однісінька країна відмовилася. Це Країна Дурнів.
Буратіно. А цікаво, що це за права, які начебто я маю?
Мальвіна. Ну ось, наприклад: ,,Ніхто не має права ображати іншого, принижувати, карати”. Як це робив, наприклад, Карабас-Барабас.
Буратіно. Ух ти! Здорово! А ще!
Мальвіна. А ще кожна дитина має право ходити до школи і вчитися безкоштовно, щоб стати грамотним, розумним і вихованим.
Буратіно. Подумаєш. А якщо я не хочу вчитися?
Мальвіна. Значить, ви порушуєте виконання Конституції. Адже крім прав, кожна дитина повинна пам’ятати і про свої обов’язки. Ходити у школу, Буратіно, це ваш обов’язок.
Буратіно. Я так і знав. Зразу палки в колеса. Я думав, якщо мені дають права, це значить, можна робити, що завгодно.
Мальвіна. Ви не маєте жодних здібностей до правознавства. Усі люди народжуються вільними і рівними, усі мають однакові достоїнства і права. Усі наділені розумом і повинні ставитися один до одного, як брати і сестри, незважаючи на колір шкіри.
Буратіно. Та це дурість якась написана. Люди не можуть народжуватися однаковими, рівними, наприклад, мій сусід, хлопчик, коли народився, важив 3 кг, а його братик – 2,5.
Мальвіна. Послухай: народжуватися рівними – це не значить народжуватися однаковим на зріст і вагу або однаково сильними і красивими. Це значить – народжуватись людьми. Адже ніхто ще не народився на світ міністром з портфелем або генералом з погонами.
Слово вчителя
- А зараз ми поговоримо про ті казки, де були порушені права людей.
- У книзі О.С.Пушкіна ,,казка про царя Салтана” дорослими людьми був зроблений ганебний вчинок
,,В бочку з сином посадили,
засмолили, покотили.
Та пустили в Океан -
Мов велів так цар Салтан”.
- Чи мали право ці люди таке чинити із царицею і дитиною? Я думаю, що це було дуже жорстоко, чи не так? У Конституції записано: ,,Головне право кожної людини – право на життя”. і маленька дитина теж має право жити. А вона могла загинути у хвилях океану. Снігова королева з казки Г.-К. Андерсена ,,Снігова Королева” викрала хлопчика Кая, що мешкав у маленькому будиночку з бабусею, і відвезла його у свій величезний льодовий палац. Вона обіцяла подарувати увесь світ. І пару ковзанів на додачу. Хто знає, може вона хотіла хлопчикові добра?
- А чи мала вона право забирати, викрадати Кая з рідної домівки?
- Діти мають право на життя зі своїми батьками, і нікому не дозволено їх розлучати.
- У казці А.Ліндгрен ,,Малюк і Карлсон, який живе на даху”, Фрекен Бок не поважала і не любила дітей. Вона примовляла: ,,Нічого, нічого. В мене і діти і собаки швиденько стають шовковими”.
- А ну згадайте, діти, яке ім’я придумав їй Малюк? Правильно, домомучительниця.
- Чи мала вона право з ним так поводитися?
- У Декларації прав дитини сказано: ,,Не можна навчати і підтримувати дисципліну у школі жорстокістю і приниженням”.
- У казці Ш.Перо ,,Попелюшка” дівчина весь час працює і тільки працює. І тут усіх запросили на бал. ,,Матінко, - сказала вона, - чи не можна мені хоч одним оком подивитися на бал?”. «Ха-ха-ха. Що тобі, замазуро, робити у королівському палаці?» - відповіла мачуха.
- Хто тут неправий?
- Попелюшка була дитиною. Дитина має право відпочити, пограти, повеселитися. Жодна дитина не повинна бути примусово залучена до праці.
Слово вчителя
Знай свої права
- Усі діти мають право на любов і піклування.
Діти є рівні у правах.
- Усі діти мають право на повноцінне харчування.
- Мають право на освіту.
- Мають право на відпочинок і дозвілля.
- Мають право на медичну допомогу.
- Жодна дитина не повинна примусово залучена до праці.
- Жодна дитина не повинна бути скривджена і зневажена.
- Жодна дитина не повинна бути жертвою насильства .
- Діти мають право вільно висловлювати свої погляди.
- Діти мають право на вільне спілкування.
- Діти мають право на інформацію.
Інсценізація оповідання В.Сухомлинського ,,Списав задачу”
Павлик прийшов до школи стурбований. Вдома він не зміг розв’язати задачу. Прийшов, щоб у когось списати. Сам працювати він не любив. Прийшла відмінниця Зіна. Павлик попросив у неї списати, бо мовляв, у самого не вийшло. Зіна дала Павлику свій зошит. Павлик почав списувати. В третій дії він помітив у Зіни помилку. Там, де треба було написати 23, Зіна написала 32. У своєму зошиті він написав правильно, а Зіні не сказав, що у неї помилка. Наступного дня вчителька принесла зошити після перевірки.
- У Павлика – п’ять, - сказала вчителька.
- Молодець, Павлику, добре попрацював над задачею. А в тебе, Зіно, - чотири. Помилку допустила.
Зіна зблідла. Вона глянула на Павлика. Павлик почервонів і схилив голову над партою.
Проблемне запитання
- Чому Павлик опустив голову і почервонів?
Кожна дитина має не тільки права, а й обов’язки перед суспільством, у якому живе, і повинна поводитися так, щоб її права і обов’язки не заважали правам і свободам інших людей.