Петрущенко Наталія Володимирівна, вчитель початкових класів Великодмитровицької ЗОШ І-ІІІ ступенів Обухівського району
Тема. Уявлення про корінь слова, спільнокореневі слова.
Мета.Формувати в учнів уявлення про спільнокореневі слова на основі спорідненості слів. Вчити виділяти спільну частину споріднених слів – корінь. Збагачувати словниковий запас учнів. Розвивати пам’ять учнів засобами усної народної творчості. Прищеплювати любов до вивчення рідної мови.
Хід уроку
І. Організація класу до уроку.
Дзвоник всім нам дав наказ –
До роботи швидше в клас.
Попрацюєм всі старанно,
Щоб пройшов урок цей не даремно.
ІІ. Повторення вивченого.
Хвилинка каліграфії
- записати каліграфічно дату;
- гра „Дід Буквоїд”
ко...занка
к...лим
парасол...ка
жа... воронок
- Подивіться на дошку. До нас знову закрався Дід Буквоїд. Вставте
пропущені букви і запишіть каліграфічно слова.
- Прочитайте слова.
- На що вказують ці слова? ( На назву предметів.)
- Які питання поставимо до цих слів? ( Що? Хто?)
- Виберіть слово, до якого можна підібрати споріднене, що означатиме дію предмета.(Ковзанка – ковзатися)
2. Фронтальне опитування:
- З чого складається наша мова? ( з речень)
- Які бувають речення за метою висловлювання? ( розповідні,
питальні, спонукальні )
- Наведіть приклад спонукальних речень.
- Речення складаються із .... (слів)
- Є слова , що означають ... (назву предмета, ознаку
предмета, дію предмета)
- Є маленькі слова, без яких ми не можемо обійтися у
мові, це...(службові слова)
ІІІ. Повідомлення теми уроку
Отже, ми вже багато знаємо, вміємо. Та цього ще не достатньо, щоб бути грамотними і сьогодні ми продовжимо тему „Слово” і познайомимось із поняттям „Корінь слова та спільнокореневі слова” .
ІV. Робота над новим матеріалом
1. Розкриття поняття „корінь слова”
- Послухайте казку
Багато-багато років тому виникло у світі слово САД. Знайшли його люди і думають : що нам робити? А слово говорить: „Посадіть мене і я розростуся в велике ,гарне дерево”.
Посадили люди САД і стало воно рости.
Спочатку один паросток пустило, потім другий, третій. Багато паростків з’явилося від слова САД. Всі вони на нього схожі, і своє в кожному є. Ось яке дерево виросло (ілюстрація)!
Якось багато років назад
Посадили дивний сад.
Не був сад фруктовим –
Був він тільки словом.
Це слово – слово „корінь”
Розростатись стало скоро
І плоди нам принесло –
Стало більше нових слів.
Ось із саду
Вам розсада.
Ось ще посадки рядком.
А ось саджанець.
З ним садівник іде.
Дуже інтересно
Гуляти по саду словесному.
Подивилися люди на слова і побачила, що всі вони різні, але у всіх є спільна частина.
САД РОЗСАДА ПОСАДКИ САДЖАНЕЦЬ САДІВНИК ВИСАДИЛИ
І вирішили люди назвати цю спільну частину к о р е н е м . І правильно зробили : від неї , як від кореня дерева , утворюються нові, споріднені слова.
Перевірка сприймання нового матеріалу
- А давайте ми з вами посіємо корінь – ЛІС. І постараємось, щоб із нього виросло якнайбільше слів. А щоб вам допомогти, послухайте вірш.
Ось у ліс іде лісник
Він неначе лісовик.
На галявині лісовій
Влаштував концерт лісний
- Які слова записали? (ліс, лісник, лісовик, лісовій, лісний)
- Прочитали люди слова і зраділи, що скільки нових слів можна утворити із одного кореня. А з людьми раділа і природа, та так, що на небі з'явилася веселка. І вирішили люди, що корінь слова і будуть позначати таким знаком , як веселка., а слова називатимуть с п і л ь н о к о р е н е в и м и. Давайте позначимо корінь у спільнокореневих словах.
Робота над правилом
- Зверніть увагу на правило на сторінці 26 вашого підручника.
Прочитайте правило самостійно.
- Як по іншому можна назвати споріднені слова? (спільнокореневі)
- Як називається спільна частина у спільнокореневих словах?
(корінь)
4. Вибіркове списування(за вправою 52)
– Запишіть споріднені слова.
– Доведіть, що вони споріднені. (бо всі вони відносяться до слова рід)
– Позначте в них корінь.
Фізкультхвилинка
- Давайте пригадаємо вправу, яку ми склали для розминки.
Назва предмета – Хто? Що? (Почергово руки в сторони)
Ознаки предмета – Який? Яка? Яке? Які? (По-порядку руки
вгору – на пояс)
Дії предмета – Що робить? Що роблять? (Нахили вліво –
вправо)
Що будуть робити? (Нахил вперед)
5. Словниковий диктант. (За вправою 51)
- Записати тільки спільнокореневі слова.
- Довести. ( гуска, гусочка, гусеня, гусак )
- Позначити корінь.
6. Робота в парах. ( за вправою 53)
- Завдання для роботи їз скоромовками:
- навчитися швидко читати;
- записати з пам’яті;
- взаємоперевірка :обміняйтеся зошитами, перевірте роботу
товариша, при потребі простим олівцем виправте помилки.