Помощничек
Главная | Обратная связь


Археология
Архитектура
Астрономия
Аудит
Биология
Ботаника
Бухгалтерский учёт
Войное дело
Генетика
География
Геология
Дизайн
Искусство
История
Кино
Кулинария
Культура
Литература
Математика
Медицина
Металлургия
Мифология
Музыка
Психология
Религия
Спорт
Строительство
Техника
Транспорт
Туризм
Усадьба
Физика
Фотография
Химия
Экология
Электричество
Электроника
Энергетика

радуйся, Чертоже Божия благодати, хлеб словесный из руки Ангела приявший.



Радуйся, Мати Света грядущая быти, светом чистоты Твоея всех просвещающая;

радуйся, Мати, Света тихаго сияние, теплотою молитв Твоих всех утешающая.

Радуйся, Богоизбранная Отроковице,/ вхождением во храм двери райския нам отверзшая.

Кондак 12

Благодати Божия новый и одушевленный кивот сущи, Богородице Дево, в немже вместо манны чувственныя и вещественных скрижалей вмещаются невещественная неистощимая дарования Божия, достойно введена была еси во святая святых, яко вместити имущая плотски Безначальное Слово Божие, идеже Силы Небесныя служаху Тебе, страшнии Херувими и пламенеющии любовию Серафими осениша Тя крылы своими, Престоли и Господствия, Начала, Силы и Власти припадоша к Тебе со Архангелы и Ангелы, вопиюще о Тебе: Аллилуиа.

Икос 12

Поюще пречестное Твое во храм Господень Введение, хвалим вси Твое пречудное во святая святых со Ангелы спребывание и небесным хлебом питание, поклоняемся равноангельской девственной чистоте Твоей, Богородице, и веруем, яко пришла еси от земнаго дома в дом Божий, яко жертва чистая, яко дар освящен на обручение девства Твоего Жениху Небесному, да уготовишися достойно к нетленному и чистому Рождеству Христову в Божие жилище. Темже, тако верующе, возглаголем Тебе сице:

Радуйся, храм Господень пречистых ног Твоих стопами освятившая;

радуйся, жилище Божие от осквернения грешных отмывшая.

Радуйся, во святом храме, яко на небеси, поклонение Горних Сил приемшая;

Радуйся, во святая святых, яко на небеси, Престолу Божию представшая.

Радуйся, Прекрасная Девице, изшествием Твоим из дому отчаго во храм мир всему миру принесшая;

радуйся, новая Голубице, вхождением во храм праведным в преисподней надежду первее даровавшая.

Радуйся, Богоизбранная Отроковице, / вхождением во храм двери райския нам отверзшая.

Кондак 13

О, Всепетая Богоотроковице, пришедшая во храм Господень воспитатися во святая святых в Божие жилище, нынешнее наше о всечестнем Введении Твоем приемши приношения, избави нас от всякия скорби, и напасти, и искушений вражеских, очисти ны от всякия скверны плоти и духа и сохрани нас до скончания нашего в целомудрии и чистоте, да, освященнии Тобою, достойни будем введения во обители райския с мудрыми девами, с нимиже да воспоем о Тебе Богу: Аллилуиа.

Этот кондак читается трижды, затем икос 1-й «Архангелов и Ангелов лики…» и кондак 1-й «Избранней Предвечным Царем…».

Молитва.

О Пресвятая Дево, Царице небесе и земли, прежде век избранная Невесто Божия, в последняя же времена пришедшая в храм законный на обручение Жениху небесному! Ты оставила еси люди Твоя и дом отца Твоего, во еже принести Себе в жертву чистую и непорочную Богови, и первая дала еси обет всегдашняго девства. Даруй же и нам соблюдати себе в целомудрии и чистоте и в страсе Божием во вся дни живота нашего, да будем храми Духа Святаго, наипаче же помози всем, в подражание Твое во обителех живущим и обручившим себе на служение Богови, в чистоте девства провождати житие свое и от юности нести иго Христово благое и легкое, свято храняще обеты своя. Ты провела еси, Всечистая, вся дни юности Твоея во храме Господнем далече от соблазнов мира сего, в присном бодрствовании молитвенном и во всяком воздержании душевном же и телеснем, помози убо и нам отражати вся искушения вражеская от плоти, мира и диавола находящая на ны от юности нашея, и побеждати оная молитвою и постом. Ты бо, во храме Господнем со Ангелы пребывающи, украсилася еси всеми добродетельми, наипаче же смирением, чистотою и любовию, и достойно воспиталася еси, да готова будеши вместити плотию невместимое Слово Божие. Сподоби же и нам, одержимым гордостию, невоздержанием и леностию, облещися во всякое совершенство духовное, да уготовает кийждо от нас с помощию Твоею одеяние брачное души своея и елей доброделания, да не нази и неготови явимся во сретение безсмертному Жениху нашему и Сыну Твоему, Христу, Спасителю и Богу нашему, но да приимет ны с мудрыми девами во обители райския, идеже со всеми святыми сподоби нас выну славити и прославляти всесвятое имя Отца и Сына и Святаго Духа и Твое милостивое заступление всегда, ныне и присно и во веки веков. Аминь.

Тропарь, гллс 4

Днесь благоволения Божия предображение и человеков спасения проповедание:/ в храме Божии ясно Дева является и Христа всем предвозвещает./ Той и мы велегласно возопиим:// радуйся, смотрения Зиждителева исполнение.

Кондак, глас 4

Пречистый храм Спасов,/ многоценный чертог и Дева, / священное сокровище славы Божия,/ днесь вводится в дом Господень,/ благодать совводящи, яже в Дусе Божественном, / Юже воспевают ангели Божии:// Сия есть селение небесное.

Величание

Величаем Тя, Пресвятая Дево, Богоизбранная Отроковице, и чтим еже в храм Господень вхождение Твое.

 

 




Поиск по сайту:

©2015-2020 studopedya.ru Все права принадлежат авторам размещенных материалов.