Мета: ознайомити учнів із методами ергономічних досліджень, галузями їх застосування; формувати вміння застосовувати знання на практиці для ергономічних досліджень, аналізувати стан ергономіки робочого місця; розвивати логічне і творче мислення, уміння аналізувати й робити висновки.
Очікувані результати: учні характеризують методи ергономічних досліджень, галузі їх використання, застосовують їх для розробки місця учня з урахуванням основних вимог ергономіки.
Основні поняття: методи ергономічних досліджень (соматографія, метод плоских манекенів тіла, складання професіограм), описове професіографування, інструментальне професіографування, ергономічність меблів.
Тип уроку: комбінований
Структура уроку
1. Організаційний момент 2 хв.
2. Актуалізація опорних знань і вмінь учнів 7 хв.
3. Вивчення нового матеріалу 14 хв.
А) методи ергономічних досліджень
Б) ергономіка робочого місця
В) особиста ергономіка
4. Практична робота. Визначення ергономічності
шкільних меблів. 15 хв.
5. Закріплення нових знань і вмінь учнів 5 хв.
6. Підсумки уроку 1 хв.
7. Домашнє завдання 1 хв.
Хід уроку
Організаційний момент
1) перевірка наявності учнів
2) призначення чергових
2. Актуалізація опорних знань і вмінь учнів.
- що таке ергономіка?
- назвіть етапи ергономіки;
- які напрямки виділені в середині ергономіки?
Вивчення нового матеріалу
А) методи ергономічних досліджень
- соматографія – метод схематичного зображення людського тіла в технічній або іншій документації у зв’язку з проблемами вибору співвідношень між пропорціями людської фігури, формою й розмірами робочого місця…
- метод плоских манекенів (шаблонів- моделей) тіла із шарнірним зчленуванням – експериментальні методи, засновані на застосуванні макетування проектованого обладнання в різному масштабі з точним дотриманням справжніх пропорцій. При цьому використовуються антропоманекени. В основі манекенів лежить кісткова система людини, на якій визначені центри окружностей – суглоби, а контури фігури утворюють дотичні до цих окружностей.
- складання професіограми – ергономічний аналіз трудової діяльності, у ході якого складається її характеристика. Є два методи одержання вихідної інформації для складання професіограми: описове та інструментальне професіографування.
Б) ергономіка робочого місця
- ергономічність меблів – це відповідність розмірів і форми меблів анатомічно правильному положенню хребта, рук, ніг та інших систем людського організму, у результаті чого стомлюваність людини на робочому місці зводиться до мінімуму. (якими є ергономічні вимоги до організації робочого місця при роботі на комп’ютері?)
В) особиста ергономіка
У результаті тривалої сидячої роботи з’являється безліч проблем зі здоров’ям: сутулість, деформація хребта, хронічний біль у руках, хронічне розтягання сухожиль кистей рук, погіршення зору, уповільнення кровообігу в ногах, «затікання рук і шиї» тощо.
Щогодини роботи на комп’ютері робіть перерву на 15 хв. для відпочинку очей. Запам’ятайте два чарівних слова: відпочинок і розслаблення:
- Відпочинок: найпростіший спосіб дати очам відпочити – закрити їх і подумки уявити щось приємне. Частіше блимати очима, щоб вони не були сухими;
- Розслаблення: причина багатьох недоліків зору – мимовільне напруження; ось чому розслаблені очі – запорука загального заспокоєння й позитивного настрою. Під час відпочинку обертайте очі справа наліво, зверху вниз, по колу, подивіться у вікно, переводячи погляд із ближніх предметів на далекі. Встаньте й просто походіть кілька хвилин, або виконайте невеликі гімнастичні вправи.
4. Практична робота. Визначення ергономічності шкільних меблів.
Завдання.(роботу виконати в робочому зошиті)
1) За допомогою вимірювальних інструментів визначити параметри шкільних меблів на робочому місці. Записати показники.
2) Порівняти отримані дані з науково обґрунтованими показниками.
3) Зробити висновки щодо відповідності робочого місця особистим антропометричним даним.