Помощничек
Главная | Обратная связь


Археология
Архитектура
Астрономия
Аудит
Биология
Ботаника
Бухгалтерский учёт
Войное дело
Генетика
География
Геология
Дизайн
Искусство
История
Кино
Кулинария
Культура
Литература
Математика
Медицина
Металлургия
Мифология
Музыка
Психология
Религия
Спорт
Строительство
Техника
Транспорт
Туризм
Усадьба
Физика
Фотография
Химия
Экология
Электричество
Электроника
Энергетика

Перевірка сприймання нового матеріалу

Українська мова

Клас

Розділ „Слово”

Автор:

Петрущенко Наталія Володимирівна, вчитель початкових класів Великодмитровицької ЗОШ І-ІІІ ступенів Обухівського району

Тема. Уявлення про корінь слова, спільнокореневі слова.

Мета.Формувати в учнів уявлення про спільнокореневі слова на основі спорідненості слів. Вчити виділяти спільну частину споріднених слів – корінь. Збагачувати словниковий запас учнів. Розвивати пам’ять учнів засобами усної народної творчості. Прищеплювати любов до вивчення рідної мови.

 

Хід уроку

І. Організація класу до уроку.

Дзвоник всім нам дав наказ –

До роботи швидше в клас.

Попрацюєм всі старанно,

Щоб пройшов урок цей не даремно.

ІІ. Повторення вивченого.

Хвилинка каліграфії

- записати каліграфічно дату;

- гра „Дід Буквоїд”

ко...занка

к...лим

парасол...ка

жа... воронок

- Подивіться на дошку. До нас знову закрався Дід Буквоїд. Вставте

пропущені букви і запишіть каліграфічно слова.

- Прочитайте слова.

- На що вказують ці слова? ( На назву предметів.)

- Які питання поставимо до цих слів? ( Що? Хто?)

- Виберіть слово, до якого можна підібрати споріднене, що означатиме дію предмета.(Ковзанка – ковзатися)

2. Фронтальне опитування:

- З чого складається наша мова? ( з речень)

- Які бувають речення за метою висловлювання? ( розповідні,

питальні, спонукальні )

- Наведіть приклад спонукальних речень.

- Речення складаються із .... (слів)

- Є слова , що означають ... (назву предмета, ознаку

предмета, дію предмета)

- Є маленькі слова, без яких ми не можемо обійтися у

мові, це...(службові слова)

ІІІ. Повідомлення теми уроку

Отже, ми вже багато знаємо, вміємо. Та цього ще не достатньо, щоб бути грамотними і сьогодні ми продовжимо тему „Слово” і познайомимось із поняттям „Корінь слова та спільнокореневі слова” .

ІV. Робота над новим матеріалом

1. Розкриття поняття „корінь слова”

- Послухайте казку

Багато-багато років тому виникло у світі слово САД. Знайшли його люди і думають : що нам робити? А слово говорить: „Посадіть мене і я розростуся в велике ,гарне дерево”.

Посадили люди САД і стало воно рости.

Спочатку один паросток пустило, потім другий, третій. Багато паростків з’явилося від слова САД. Всі вони на нього схожі, і своє в кожному є. Ось яке дерево виросло (ілюстрація)!

Якось багато років назад

Посадили дивний сад.

Не був сад фруктовим –

Був він тільки словом.

Це слово – слово „корінь”

Розростатись стало скоро

І плоди нам принесло –

Стало більше нових слів.

Ось із саду

Вам розсада.

Ось ще посадки рядком.

А ось саджанець.

З ним садівник іде.

Дуже інтересно

Гуляти по саду словесному.

Подивилися люди на слова і побачила, що всі вони різні, але у всіх є спільна частина.

САД
РОЗСАДА
ПОСАДКИ
САДЖАНЕЦЬ
САДІВНИК
ВИСАДИЛИ

І вирішили люди назвати цю спільну частину к о р е н е м . І правильно зробили : від неї , як від кореня дерева , утворюються нові, споріднені слова.

Перевірка сприймання нового матеріалу

- А давайте ми з вами посіємо корінь – ЛІС. І постараємось, щоб із нього виросло якнайбільше слів. А щоб вам допомогти, послухайте вірш.

Ось у ліс іде лісник

Він неначе лісовик.

На галявині лісовій

Влаштував концерт лісний

- Які слова записали? (ліс, лісник, лісовик, лісовій, лісний)

- Прочитали люди слова і зраділи, що скільки нових слів можна утворити із одного кореня. А з людьми раділа і природа, та так, що на небі з'явилася веселка. І вирішили люди, що корінь слова і будуть позначати таким знаком , як веселка., а слова називатимуть с п і л ь н о к о р е н е в и м и. Давайте позначимо корінь у спільнокореневих словах.

Робота над правилом

- Зверніть увагу на правило на сторінці 26 вашого підручника.

Прочитайте правило самостійно.

- Як по іншому можна назвати споріднені слова? (спільнокореневі)

- Як називається спільна частина у спільнокореневих словах?

(корінь)

4. Вибіркове списування (за вправою 52)

– Запишіть споріднені слова.

– Доведіть, що вони споріднені. (бо всі вони відносяться до слова рід)

– Позначте в них корінь.

Фізкультхвилинка

- Давайте пригадаємо вправу, яку ми склали для розминки.

Назва предмета – Хто? Що? (Почергово руки в сторони)

Ознаки предмета – Який? Яка? Яке? Які? (По-порядку руки

вгору – на пояс)

Дії предмета – Що робить? Що роблять? (Нахили вліво –

вправо)

Що будуть робити? (Нахил вперед)

5. Словниковий диктант. (За вправою 51)

- Записати тільки спільнокореневі слова.

- Довести. ( гуска, гусочка, гусеня, гусак )

- Позначити корінь.

6. Робота в парах. ( за вправою 53)

- Завдання для роботи їз скоромовками:

- навчитися швидко читати;

- записати з пам’яті;

- взаємоперевірка :обміняйтеся зошитами, перевірте роботу

товариша, при потребі простим олівцем виправте помилки.

ІV. Підсумок уроку

- Прочитайте скоромовку.

Водовоз віз воду з водопроводу

- Знайдіть споріднені слова. (водовоз, воду, водопроводу)

- Яка у них спільна частина? ( - вод -)

- Як називається спільна частина споріднених слів? (коренем)

- Як ще можна назвати назвати ці слова?(спільнокореневими)

V. Домашнє завдання з інструктажем. (Вправа 55)

-На наступних уроках ми продовжимо мандрівку країною слова ,

будемо вчитися вирощувати нові „словесні дерева”. А щоб вам

було легко працювати, повторіть дома правило на сторінці 26, та

виконайте вправу 55, в якій ви не тільки повправляєтесь у

каліграфічному написанні, а й знайдете спільнокореневі слова та

позначите у них корінь.

VІ. Оцінювання

- Покажіть за допомогою смайлика, чи цікавим був урок.

- Оцінка роботи учнів

 

 




Поиск по сайту:

©2015-2020 studopedya.ru Все права принадлежат авторам размещенных материалов.